تبلیغات
راگبی شیراز و ایران - Position های راگبی
 
راگبی شیراز و ایران
ورزش آری – اعتیاد هرگز
صفحه نخست                 تماس با مدیر                    پست الکترونیک                   RSS                  ATOM


    در این جا می خواهیم در مورد پست ( position ) های راگبی صحبت کنیم. حتما می دانید که در راگبی برخلاف  فوتبال آرایش تیمی برای همه ی تیم ها ثابت است.( یعنی مثل فوتبال نیست که یک تیم 4-4-2 و یک تیم 4-3-3 بازی می کند.) هر پستی در راگبی شماره ی مخصوص به خود را دارد. بنا بر این هیچ بازیکنی شماره ی ثابت مخصوص به خودش ندارد مثل فوتبال ، بلکه هر کس که در آن پست بازی کند آن شماره را به تن می کند.

    در راگبی 15 نفره شماره های 1 تا 8 forward و 9 تا 15 back هستند. در شکل زیر نام پست ها و محل قرار گرفتن آنها را مشاهده می کنید که در آن forward ها در scrum و back ها حالت تهاجمی دارند. ( البته این عکس برای نشان دادن پست ها است وگرنه در واقعیت بازیکن ها انقدر از هم فاصله ندارند.)

 

 

    قبل از این که بخواهم پست ها را تک تک توضیح دهم لازم است بعضی اصطلاحات مهم در مورد پست ها را بگم.

    به شماره های 1 ، 2 و 3 front row  می گویند.

    به شماره های 4 و 5 second row  می گویند.

    در مجموع به همه ی forward ها ، scrum می گویند. ( چون در scrum قرار می گیرند.)

    به شماره های 9 و 10 half backs  می گویند.

    به شماره های 11 ، 14 و 15 back three می گویند.

 

1&3 Prop

     Prop از حساس ترین پست های راگبی است. در   scrumاز شماره 2 (hooker) حمایت می کنند و در line out ها هم بازیکنان را جک می کنند(بلند می کنند). Prop ها به همراه second row قدرت scrum را تشکیل می دهند. بنابر این آنها معمولا قویترین و سنگین ترین بازیکنان تیم هستند. در راگبی نوین امروزی prop ها و hooker ها فقط بازیکنان مخصوص این پست ها هستند و اجازه نمی دهند که بازیکنایی که مهارت لازم را ندارند در این پست ها قرار گیرند چرا که قرار گرفتن در جلوی  scrumبه مهارت زیادی نیاز دارد و اگر بازیکن اشتباه کند علاوه بر خراب شدن و فرو ریختن  scrumممکن است از ناحیه ی گردن یا ستون فقرات مصدوم شود.

     Propها همچنین باید در scrum مستقیم حرکت کنند و اگر تیم مقابل اقدام به چرخاندن scrum کرد با نیروی متقابل مانع آن شوند.

    خارج از scrum و line out آنها از قدرت و وزنشان برای غلبه در ruck  ها و maul ها استفاده می کنند و می توانند تیم را به خوبی پیش ببرند.

    مشهورترین prop های تاریخ راگبی: Jason Leonard  ، Syd Millar و Wilson Whineray

 

2 Hooker

    Hooker یک پست کلیدی در دفاع و حمله است. Hooker در scrum با پشت پا به توپ ضربه می زند و آن را به بیرون scrum ( سمت تیم خود ) هدایت می کند. در حالت عادی هم line out ها را hooker پرت می کند. معمولا hooker ها قد و گردن کوتاه تری نسبت به prop ها دارند تا بتوانند در scrum به راحتی به وظیفه ی خود عمل کنند. وظیفه ی آنها در scrum کلیدی است و به طور کلی می توان گفت آنها رهبر scrum هستند. یک hooker تا زمانی که مطمئن نشده که forward ها به درستی به هم متصل نشده اند اجازه ی درگیری به آنها نمی دهد. علاوه بر این یک hooker می تواند در scrum به عنوان یک prop ویژه عمل کند و به  جای رقابت برای جلو بردن scrum ، جلو رفتن تیم حریف را خراب کند.

    Hooker ها معمولا از forward ها و بازیکن های مستقیم آنها در maul مراقبت وآنها را کنترل می کنند.

    مشهورترین hooker های تاریخ راگبی: Sean Fitzpatrick و Keith Wood

 

 

4&5 Lock ( Second Row )

    Lock ها معمولا قدبلندترین بازیکنان تیم هستند از این رو اولین هدف در line out ها هستند. در line out ها lock ها بلند می پرند و به وسیله ی اعضای تیمشان بالا می روند که توپ را بگیرند یا با یک ضربه ی کوچک توپ را به سمت تیم خود هدایت کنند. Lock ها در  scrumسر خود را بین یک prop و hooker قرار می دهند و با شانه های خود به ران و پشت بازیکن های جلوی خود فشار می آورند بنابراین قدرت آنها مستقیما در scrum اثر می گذارد. آنها به همراه front row مسئول جلو بردن scrum هستند و قدرت scrum را تامین می کنند. به prop ها ، hooker و lock ها به خاطر وظیفه ای که در scrum دارند لقب  Tight fiveرا داده اند. tight five نشان می دهد که چگونه این بازیکنان باید کنار هم محکم باشند تا در scrum تاثیر مناسبی بگذارند و رفاقتی که این را بین آنها گسترش می دهد.

    Lock ها بلند قد و تنومند هستند و پرش عالی ای دارند. همچنین آنها توپ را خیلی خوب حمل می کنند و در دفاع سوراخ های کنار ruck و maul را پر می کنند. آنها در ruck و maul نقش اساسی دارند و maul معمولا با هل آنها حرکت می کند.

    مشهورترین lock های تاریخ راگبی: Bill Beaumont  , Gordon Brown  , Frik du Preez    , John Eales    , Martin Johnson   , Brian Lochore    , Willie John  McBride  و Colin Meads

 

6&7 Flanker

    Flanker یک پست بسیار محرک و پویاست. وظیفه ی آنها تمیز کردن آشفتگی و شروع یک مرحله ی جدید از بازی است ، به این معنی که آنها نقش مهمی در تصرف ، نگهداری و سود بردن از توپ هایی را دارند که تیم حریف با اشتباه از دست داده.

    Flanker ها در scrum خیلی کمتر از front row و  second rowهل می دهند اما آنها کاملا هشیارند تا اگر تیم حریف در scrum پیروز شد back های آنها را به خوبی tackle کنند و اگر تیم خودی پیروز scrum شد به خوبی back های خودی را پوشش دهند. Flanker ها باید سنگین باشند در عین حال به سرعت و قدرت زیادی هم نیاز دارند.

    ملاحظه کنید حرکت جنبشی این پست چگونه است : flanker ها می توانند سبک بازیشان را وفق بدهند ، آنها تاثیر زیادی در  tackleها و maul ها دارند یا می توانند از سرعتشان استفاده کنند تا همراه با back ها حرکت کنند برای حرکت های تاکتیکی از قبل تمرین شده و از میان مدافعین حریف عبور کنند.

    مشهورترین flanker های تاریخ راگبی : Dave Gallaher ، Michael Jones ، Ian Kirkpatrick ، Graham Mourie ، Francois Pienaar ، Jean Prat ، Jean-Pierre Rives ، Fergus Slattery ، Wavell Wakefield و Richie McCaw

 

8 Number eight

    شماره 8 تنها پستی است که نام مخصوصی ندارد و در زبان انگلیسی به عنوان number 8 یا eighthman خوانده می شود. یک شماره 8 مدرن فیزیک قدرتمندی دارد به همراه تحرک و سرعت زیاد. او معمولا سریعتر از flanker هاست. شماره 8 آخرین نفر در پشت  scrumاست که حرکت توپ را با پایش کنترل می کند. شماره 8 به عنوان آخرین نفر در scrum می تواند انتخاب کند که توپ را وارد خط back ها کند یا خود توپ را برداشته و حرکت کند.

    آنها معمولا قد بلند و تنومند هستند و این به آنها کمک می کند تا به عنوان آخرین نفر در line out توپ را بگیرند. شماره 8 هم مانند flanker ها در scrum خیلی هل نمی دهد اما کاملا مراقب half back های تیم مقابل است. شماره 8 در خراب کردن توپ ها و ruck های حریف یک بازیکن کلیدی محسوب می شود.

    شماره 8 همچنین باید بتواند مانند شماره 6 و centre ها ( شماره های 12 و 13 ) خط تیم حریف را بشکند.

    مشهورترین nember 8 های تاریخ راگبی: Mervyn Davies ، Morne du Plessis ، Brian Lochore و Hennie Muller

 

 

 

 

9 scrum half

    Scrum half مهم ترین نقش را برای ارتباط میان forward ها و back ها دارد و همیشه در صحنه حضور فعال دارد. Scrum half ها معمولا کوچک هستند ( از نظر فیزیک ) اما دید فوق العاده ای دارند و در هر موقعیت به سرعت واکنش نشان می دهند و مهارت بالایی در گرفتن توپ (handling) دارند و با هر دو دست توپ را با چرخش و سرعت عالی پاس می دهند.

    آنها معمولا اولین tackle کننده در دفاع هستند و همیشه در پشت scrum ها ، maul ها و ruck ها حضور دارند تا توپ را خارج کرده و بازی را جریان دهند.

    آنها توپ را در scrum قرار می دهند وهمچنین آن را خارج می کنند. همین طور در line out ها هم scrum half جلوتر از دیگر back ها قرار می گیرد تا توپ را از بازیکنی که توپ را در line out گرفته  ، بگیرد.

    این خیلی غیر معمول نیست که در یک مسابقه یک scrum half وراج ببینید. در برخی موارد اگر خطای تکنیکی رخ دهد و داور متوجه نشود scrum half ها به داور خطا را یادآوری می کنند تا تیم حریف را جریمه کند.

    مشهورترین scrum half های تاریخ راگبی: Ken Catchpole ، Danie Craven ، Gareth Edwards ، Nick Farr-Jones و Joost van der Westhuizen

 

10 Fly half

    وظیفه ی بسیار سخت fly half این است که نقشه ی بازی تیم را طراحی می کند. Fly half کسی است که حرکت های تاکتیکی (move) را اجرا می کند. Fly half ها احتیاج دارند که در بازی سریع فکر کنند و باید بتواند با همه ی back ها صحبت کند و آنها را در وضعیت های دفاع و حمله وفق بدهد. معمولا fly half ها شوت زنان تیم هستند ، نقشی که اغلب با centre ها و fullback تقسیم می شود.

    مشهورترین fly half های تاریخ راگبی: Phil Bennett ، Naas Botha ، Mark Ella ، Grant Fox ، Barry John ، Jack Kyle ، Michael Lynagh ، Ian McGeechan ، Cliff Morgan ، Bennie Osler ، Hugo Porta ، Jonny Wilkinson و Daniel Carter  

 

12&13 Centre

    Centre پستی است که به نیروی زیادی احتیاج دارد. آنها باید بتوانند خط حریف را بشکنند و از میان آن حرکت کنند و خیلی دقیق پاس دهند. در هنگام دفاع آنها باید بتوانند خیلی خوب tackle کنند. شماره 12 تکنیکی تر از شماره 13 است به طوری که خصوصیت های آن به fly half خیلی نزدیک است مانند شوت زنی و قدرت توزیع توپ.

    یک centre خوب از پرکارترین بازیکنان زمین است : آنها خیلی راحت با fly half ، wing ها وfullback  می توانند  switchکنند. فیزیک بدنی آنها فرق می کند که معمولا در نقشه بازی تاثیر می گذارد. از یک centre  هیکلی برای حمل توپ و switch استفاده می شود در حالی که centre کوچکتر ( از نظر جثه ) مانند یک fly half در مرکز عمل می کند.

    مشهورترین centre های تاریخ راگبی: André Boniface ، Danie Gerber ، Mike Gibson ، Tim Horan ، Jo Maso ، Ian McGeechan ، Gwyn Nicholls ، Tony O'Reilly ، Frank Bunce و Philippe Sella

 

11&14 Wing

    در حرکت های تیم برای زدن try ، wing ها به عنوان تمام کننده عمل می کنند. معمولا فضای مورد نیاز آنها توسط forward ها و back ها تامین می شود و وقتی آنها توپ را دریافت می کنند مستقیم به سمت خط try حرکت می کنند. Wing ها معمولا سریعترین بازیکنان تیم هستند. همچنین باید بتوانند خیلی خوب  side stepکنند و از بازیکن مقابل خود به خوبی بگذرند. در بازی های مدرن امروزی wing ها گاهی اوقات به عنوان یک midfield ویژه و گاهی هم fullback می شوند. در زمان های قدیم wing ها کوچک و سریع بودند اما از زمانی که راگبی گسترش یافته و حرفه ای شده آنها مانند forward ها هیکلی هستند. از wing های اینگونه گاهی اوقات به عنوان flanker های ویژه استفاده می شود که می توانند در مراحل مختلف بازی زمین زیادی از حریف بگیرند.

    Wing ها در زمانی که تیم مقابل شوت می زند معمولا به عنوان یک fullback اضافی عمل می کنند. به علاوه  این وظیفه ی آنهاست که زمانی که تیم حریف شوت می زند عقب باشند تا هر دو سمت را پوشش دهند. در راگبی مدرن به این معنی است که back three عقب زمین را در برابر شوت های حریف نگه داری می کنند و با آنها ضدحمله می زنند ، ترجیحا همه ی مسئولیت فریب دادن با fullback است. Wing ها باید تمام مهارت یک fullback را داشته باشند ، اگر جه پست آنها ایجاب می کند که در حمله بیشتر از دفاع باشند. بنابراین بیشتر wing ها می توانند fullback هم بازی کنند. تاکتیک مشترک بین wing ها این است که بعد از گرفتن توپ مسیر حرکتشان را به طرف مرکز زمین می برند. این باعث می شود تا بازیکن مقابل را کاملا جا بگذارند یا فضایی در اطراف مرکز زمین ایجاد شود که بتوانند پاس بریده بدهند.

    مشهورترین wing های تاریخ راگبی: André Boniface ، David Campese ، Gerald Davies ، Ieuan Evans ، John Kirwan ، Jonah Lomu و Tony O'Reilly

 

15 Fullback

    یک fullback پشت تیم حضور دارد و دفاع تیم را به عنوان یک sweeper پوشش می دهد . او پشت خط اصلی دفاع قرار می گیرد و وظیفه ی جمع کردن شوت های حریف با اوست. به عنوان آخرین خط دفاعی باید مهارت زیادی در tackle کردن داشته باشد.

    او همچنین باید مهارت خیلی زیادی در گرفتن توپ و شوت زدن داشته باشد. به علاوه معمولا fullback ها ضد حمله ها را از عمق زمین آغاز می کنند. بنابراین آنها باید مهارت حمله ، شتاب و قدرت باز کردن مسیر خیلی خوبی داشته باشند. در حمله ها معمولا fullback بین centre و wing اضافه می شود و قدرت حمله ی تیم را با یک بازیکن اضافی افزایش می دهد.

    مشهورترین fullback های تاریخ راگبی: Serge Blanco ، Don Clarke ، Gavin Hastings ، Andy Irvine ، Tom Kiernan ، George Nepia و JPR Williams

 

 

 درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : علی غلامی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
بنظر شما بهترین تیم راگبی ایران کدام است؟
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فروش ویژه ساعت 2 زمانه کاسیو جی شاک GA-100ساعت 2 زمانه کاسیو جی شاک GA-100. طراحی بی نظیر و فوق العاده شیک. مقاوم در برابر آب و ضربه. دارای کرنومتر و تاریخ شمار، همراه با 6 ماه گارانتی تعویض ...

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 49000 تومان

فروش ویژه عینک گرنجو - Granjo


عینک گرنجو، طراحی برتر ویژه سال جدید. عینك فوق اسپرت با طراحی جدید. شناخته شده به عنوان عینك محبوب هنرپیشگان. با ستارگان همراه شوید ...

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 40000 تومان

فروش ویژه عینک آفتابی اسپای پلاس SPY+عینک آفتابی اسپای پلاس. طراحی برتر ویژه سال جدید. شناخته شده به عنوان عینك محبوب هنرپیشگان. با ستارگان همراه شوید ...

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 34000 تومان