تبلیغات
راگبی شیراز و ایران - قوانین تگ راگبی -قسمت اول
 
راگبی شیراز و ایران
ورزش آری – اعتیاد هرگز
صفحه نخست                 تماس با مدیر                    پست الکترونیک                   RSS                  ATOM
نظرات ()
نوشته شده توسط علی غلامی در تاریخ شنبه 12 اردیبهشت 1394
معرفی بازی : 
تگ راگبی یک نوع سرگرمی و شکل هیجان انگیزی از راگبی بدون برخورد می باشد. این ورزش برای مردان و زنان در تمامی سنین و باهر توانایی مناسب است. 
این ورزش زد و خورد ، تکل ، و line outs ندارد. تگ راگبی اولین بار توسط لئونادر در سال 1991 به منظور آشنا نمودن بچه ها با راگبی مورد استفاده قرار گرفت. از آن زمان به بعد این ورزش رشد شگرفی کرده و در تمامی کشورهای دنیا رواج دارد. در بدو کار فقط بچه ها به این ورزش می پرداختند اما در ادامه زنان و مردان با هر سن و توانایی به سوی این بازی جذب شدند. امروزه تگ راگبی نه تنها فقط برای آشنا نمودن بچه ها با ورزش راگبی مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه به عنوان یک بازی مستقل به همراه قوانین منحصر به فرد خود تلقی می شود.  این قوانین توسط نیک لئونارد و طبق تجربیات 20 ساله اش پیرامون تدریس ، مربی گری ، داوری و بازی در این رشته ورزشی گرد آوری شده است. 
چرا قوانین تگ راگبی نوجوانان و بزرگسالان مجزا است؟ 
تجربه نشان داده است که به منظور ایجاد محیطی که افراد در این بازی شرکت کرده و بیشترین لذت را از این بازی ببرند ، معتبر است که قوانین مجزایی برای تگ راگبی نوجوانان و بزرگسالان در نظر بگیرند. این قوانین مجزا براساس تفاوت های جسمانی و شرایط روانی بازیکنان در گروه های سنی متفاوت تدوین گردیده اند. قوانین اصلی بازی تگ راگبی (قوانین نوجوانان) به منظور ایجاد بازی سریع و ساده که برای تمام سنین مناسب است ، در ذهن نوجوانان ترسیم گردید و سپس طراحی شد و بعد از آن تعداد روز افزونی از بزرگسالان به این بازی جذب شدند ، احساس نیاز به یک سری قوانین با ساختار و تکنیکی متفاوت بیشتر شد که تحت عنوان قوانین تگ راگبی بزرگسالان مطرح گردید. قوانین تگ راگبی بزرگسالان براساس قوانین راگبی با برخورد (اصلی) می باشد که در نیم کره جنوبی بسیار پرطرفدار می باشد. 
به دلیل ماهیت قوانین بزرگسالان ، توصیه می شود که این قوانین در راگبی نوجوانان زیر 16 سال اجرا نگردد. 
تجربه ثابت نموده که قوانین بزرگسالان درصد کمتری از تداوم در بازی و اجرای بازی تیمی را در خود دارد و همین امر موجب می گردد تا نوجوانان به دلیل درگیری کمتر در بازی و توقف – شروع مکرر در خلال بازی ، زود خسته و دلزده می شوند. 

بخش A – فهرست اصطلاحات 
آوانتاژ
اگر خطا یا اشتباهی از بازیکنی در حین بازی سر بزند ، در صورتی که موقعیت به نفع تیم مقابل باشد ( تیمی که خطا نکرده ) داور می تواند به جای آنکه بازی را متوقف کند ، دستور به ادامه بازی بدهد. 
تیم مهاجم / مهاجم 
منظور بازیکن یا تیمی می باشد که مالک توپ است. 

ادامه بازی ( Ball Away) 
زمانی که مهاجم صاحب توپ همزمان با پاس دادن تگ خود را از دست بدهد و داور به نفع تیم مهاجم دستور به ادامه بازی بدهد ، در این صورت ادامه بازی صورت گرفته است. در این موقعیت داور باید دستور به ادامه بازی بدهد. 

صاحب توپ : 

منظور یکی از بازیکنان تیم مهاجم است که صاحب توپ می باشد. 
کاپیتان 
کاپیتان بازیکنی می باشد که ارشد تیم بوده و توسط اعضای تیم تعیین می گردد .فقط کاپیتان در طول بازی اجازه مشورت با داور را داراست. 
تغییر مالکیت توپ ( Change over) 
به معنی تسلیم توپ به تیم مقابل می باشد ، در این موقعیت بازی به صورت پاس دادن توسط بازیکنان تیمی که توپ به آنها واگذار شده ، آغاز می شود. 
خط پایان عرضی زمین :
خطی است که به فاصله 5 متر قبل از خط امتیاز بوده و بیانگر پایان منطقه امتیاز
( In line) می باشد. 
تیم مدافع / مدافع : 
منظور تیم یا بازیکنی می باشد که صاحب توپ نیست. 
خط دفاعی ( Defensive line): 
خطی فرض می باشد که طول آن به اندازه عرض زمین بوده و موازی با خط امتیاز می باشد. محل این خط 7 متر عقب تر از منطقه شروع بازی ( وسط زمین ) ، یا منطقه ی رول دبال می باشد. در این موقعیت همه مدافعان باید پشت خط آفساید قرار گیرند تا بازی دوباره آغاز گردد. 

پاس رو به جلو ( Forward pass) 

یعنی زمانی که توپ به سمت خط امتیاز تیم حریف یا رو به جلو پاس داده می شود. در بازی تگ راگبی ، این نوع پاس خطا محسوب می شود و در صورت انجام آن توسط بازیکن ، توپ به تیم مقابل داده می شود. 
نکته : پاس دادن توپ به سمت طرفین بلامانع است. 
روی زمین گذاردن توپ ( Brounding the Ball): 

زمانی که بازیکنی توپ را در دست گرفته و آن را در منطقه امتیاز تیم مقابل قرار دهد ، از این حرکت استفاده نموده است. 
منظور از نگذاشتن توپ ، حفظ توپ در دست ، دستان یا زیر بازو می باشد. 
منطقه امتیاز ( In – Goal - Area) 
در فاصل بین خط امتیاز و خط اوت عرض زمین ، منطقه امتیاز نام دارد که خود خط امتیاز هم جز این منطقه محسوب می شود اما خط اوت طولی و عرضی این منطقه ، جزو منطقه امتیاز محسوب نمی گردند. 
نکته : اگر زمینی فاقد خط اوت عرضی باشد ، در این صورت 5 متر عقب تر از خط امتیاز می تواند به عنوان منطقه امتیاز در نظر گرفته شود. 
داور باید بازیکن مهاجم صاحب توپ را تشویق کند تا بعد از گذشتن از خط امتیاز ، به منظور کسب امتیاز ، توپ را روی زمین بگذارد. 
ناک آن ( Knock – on): 

زمانی که بازیکنی اقدام به گرفتن توپ نماید اما در کنترل کردن آن در دست یا زیر بازو عقیم بماند ، چنانچه توپ را به سمت منطقه امتیاز تیم حریف پرتاب نماید ، مرتکب خطای ناک آن شده است. 
ناحیه (Mark) 
منطقه ای از زمین می باشد که امتیاز پاس و شروع بازی به یک تیم داده می شود. 
آفساید ( off – side)

به هنگام کنده شدن بر چسب بازیکن صاحب توپ ، بازیکن مدافعی که برچسب راکنده باید به سمت منطقه امتیاز زمین خود عقب برود تا پشت خط فرضی آفساید قرار گیرد. 
اوت ( Out of Play): 
وقتی توپ یا بازیکن صاحب توپ روی خط اوت طولی یا عرضی زمین قرار بگیرند و یا از زمین خارج شوند ، اوت صورت می گیرد. 
جریمه (Penalise) : 
تسلیم توپ به تیم مقابل به منظور جریمه نمودن بازیکن یا تیم خاطی ، جریمه نام دارد. 
پنالتی ( Penalty) 
اگر بازیکن یا تیمی خطا کند و موقعیت به نفع تیم مقابل ( تیمی که خطا نکرده ) نباشد داور دستور پنالتی می دهد . در این موقعیت در جایی که خطا صورت گرفته توپ به تیم حریف داده می شود وبازیکن تیم مقابل باید بازی را با پاس شروع نماید. 
پنالتی ترای ( Penalty try )
اگر بازیکنی در شرف کسب امتیاز باشد اما به دلیل صورت گرفتن خطا از سوی یکی از مدافعان تیم مقابل نتواند امتیاز بگیرد داور دستور پنالتی ترای می دهد. 
تگ دروغی( Phantom tag): 
اگر مدافعی بدون آنکه تگی را کنده باشد فریاد بزند تگ مرتکب خطای تگ دروغی شده است. در این موقعیت توپ به تیم مقابل داده می شود. 
خط 7 متر ( line 7m) 
این خط در فاصله 7 متری طرفین خط وسط زمین در عرض زمین بازی کشیده شده است. 
چرخش (Spinning)
اگر بازیکن صاحب توپ به منظور جلوگیری از کنده شدن برچسبش ، عمدا بچرخد ، مرتکب خطا می شود که در این صورت توپ به تیم مقابل داده می شود. 
تکل ( کنده تگ ( Tackle
اگر بازیکن مدافع یکی از دو برچسب صاحب توپ را بکند تکل کرده است. 
تگ (Tag)

تگ به معنای اسمی به برچسب هایی گفته می شود که بازیکنان از شورت یا کمربند ورزشی خود آویزان می کنند و به معنای فعلی به حرکتی گفته می شود که طی آن ، بازیکن مدافع تگ مهاجم صاحب توپ را می کند. 
تگ شمار ( Tag count) 
هر زمان که مهاجم های صاحب توپ یک تیم تگ خود را از دست می دهند ، تگ شمار آن تیم به ترتیب تگ 1 ، تگ 2 و ... افزایش می یابد. داور باید بعد از کنده شدن هر تگ ، با فریاد به افزایش برچسب شمار آن تیم اشاره نماید. 

تگر (Tagger) 
بازیکن مدافعی که تگ مهاجم صاحب توپ را می کند ، تگر نامیده می شود. 

پاس و شروع بازی ( Tap & Pass) 
این قانون به هنگام شروع بازی از وسط زمین یا به منظور ادامه بازی از جایی که توپ از زمین بیرون رفته و یا زمانی که خطایی یا تغیر مالکیت توپ صورت گرفته است اجرا می شود. برای پاس و شروع بازی ، بازیکن باید توپی که در دست یا زمین است را با پا پاس دهد. بازیکن شروع کننده باید توپ را پاس داده و از شروع بازی بدون پاس دادن توپ خودداری نماید. 
به هنگام پاس دادن ، کلیه بازیکنان تیم مقابل باید 7 متر از محل پاس به سمت خط امتیاز زمین خود عقب بروند و در صورتی که توپ به منطقه امتیاز زمین آنها نزدیک باشد ، آنها باید روی خط قرار بگیرند. تا زمانی که بازیکن توپ را پاس نداده ، مدافعان تیم مقابل نباید به سمت توپ حرکت کنند. 

خط اوت طولی ( Toch line) 
منظور خطی است که نشان دهنده داخل و خارج زمین می باشد. 

ترای Try : 
ترای تنها راه امتیاز گرفتن در تگ راگبی محسوب می شود. مهاجمی که توپ را روی خط امتیاز یا بین خط امتیاز و خط اوت عرضی زمین ( هر منطقه ی امتیاز ) قرار دهد ، یک امتیاز را برای تیم خود گرفته است. هر ترای معادل یک امتیاز است. 

خط امتیاز- خط گل (Try line (Goal line)
خط افقی واقع در دو انتهای زمین می باشد که در صورت قرار گرفتن توپ روی این خط یا بین این خط و خط اوت عرض زمین ، امتیاز کسب می شود. 

زمین بازی تگ راگبی ( برای بچه های زیر 16 سال) 
تگ راگبی یک سرگرمی بسیار ساده می باشد و از پیچیدگی کمتری برخوردار است. 
همانطور که در شکل می بینید این نوع بازی به راحتی قابل اجرا در یک زمین ساده مستطیلی شکل متشکل از خط اوت (Touch line) و خط امتیاز (Try line) می باشد. 

نکته : یک قدم بلند فرد بزرگسال حدودا یک متر است. زمین تگ راگبی حدودا نصف زمین راگبی معمولی می باشد. و به دلیل کوچکتر بودن زمین تگ راگبی ، می توان این بازی را به صورت عرضی در نصف زمین راگبی معمولی انجام داد به طوری که خط اوت به عنوان خط امتیاز ( try line) تگ راگبی محسوب می گردد. 

هدف بازی – بخش C
هدف این بازی کسب امتیاز می باشد که توسط قرار دادن توپ بر روی یا پشت خط امتیاز try line محقق می گردد. 

صاحب توپ یا مهاجم به منظور کسب امتیاز می تواند توپ را به تنهایی و یا با پاس دادن به محل مورد نظر برساند ، اما نمی تواند توپ را شوت کند. همچنین بازیکنان می توانند توپ را به سمت عقب و یا طرفین پاس کاری کنند. تیم مدافع باید به منظور جلوگیری از کسب امتیاز توسط تیم مهاجم یک برچسب از روی لباس فرد صاحب توپ بکند. تیم مهاجم چهار برچسب یا بازی دارد تا توسط آنها امتیاز کسب نماید. اگر برچسب پنجم هم توسط تیم مدافع کنده شود در آن صورت توپ باید به تیم مدافع تسلیم گردد و تیم مدافع باید حمله کند. 

20 دستور العمل برای بازی تگ راگبی ( مختص افراد زیر 16 سال)
• 1- هر تیم چند بازیکن دارد ؟ هر تیم نهایتا 7 بازیکن را می تواند در یک زمان در زمین بازی در اختیار داشته باشد. تعویض بازیکنان در حال بازی بلامانع است. کل بازیکنان هر تیم طبق قوانین ملی 12 نفر است.
• 2- مدت زمان بازی چقدر است ؟ مدت این بازی بستگی به قوانین محلی دارد اما زمان معمول تگ راگبی دو نیمه 20 دقیقه می باشد که بین نیمه ، 5 دقیقه زمان استراحت در نظر گرفته می شود. در فستیوال ها، بازی ها به طور معمول شامل دو نیمه 7 دقیقه ای و 1 دقیقه زمان استراحت بین دو نیمه و یا یک بازی 10 دقیقه ای بدون زمان استراحت می باشند. 
• 3- پوشش بازیکنان به چه صورت می باشد ؟ بازیکنان هم می توانند از کمربند تگ راگبی و یا از شورت ورزشی تگ راگبی استفاده کنند لباس بازیکنان باید داخل شورت ورزشی باشد. برچسب ها و یا تگ ها باید به طور مناسبی در یک طرف شورت قرار بگیرند. هیچ بازیکنی نمی تواند بدون نصب این دو برچسب در جای مناسب خود ، در بازی شرکت کند. بازیکنان نمی توانند از وسایلی مانند ساعت ، زینت آلات و ... که به سایر بازیکنان آسیب می زند استفاده کنند. 
• 4- برچسب های رنگی (تگ ها) چه کاربردی دارند؟
به طور معمول هر تیم 7 سری برچسب مشابه (Tag) دارد ( هر سری شامل 2 برچسب) که مختص تیم خود می باشد و فقط در رنگ متفاوتند و داور قبل از شروع بازی باید این برچسب ها را چک نماید. اگر بازیکنی وسط بازی تعویض شد باید برچسب های خود را به بازیکن جدید الورود تسلیم نماید. اگر بازیکنان از کمربند مخصوص نصب برچسب استفاده کنند ، تا وقتی که وارد زمین نشده اند نباید هیچ برچسبی (تگی) را روی آن نصب کنند. یک تیم در خلال بازی فقط باید از برچسب خود استفاده کند. 
نکته : این قوانین بیانگر این مهم هستند که یک تیم در زمین بازی نمی تواند بیشتر از 7 بازیکن را در اختیار داشته باشد.

5- بازیکنان چگونه امتیاز کسب می کنند ؟ در این بازی فقط یک روش برای کسب امتیاز وجود دارد که بواسطه بردن توپ به منطقه امتیاز try line زمین حریف حاصل می شود. اگر تیم مهاجم بتواند توپ را برروی یا بعد از خط امتیاز حریف قرار دهد یک امتیاز می گیرد ، یک try معادل یک امتیاز می باشد.
نکته : زمانی که بازی برروی زمین سمت یا محل محصور صورت می گیرد. به منظور پیشگیری از آسیب دیدن بازیکنان ، هر بازیکن می تواند از خط امتیاز زمین حریف عبود کرده و در حالیکه توپ را بالای سرش نگه داشته فریاد بزند "امتیاز" در این شرایط دیگر نیازی به قرار دادن توپ برروی زمین به منظور کسب امتیاز نیست. 
• 6- آیا در این ورزش زد و خورد و Line – outs وجود دارد ؟
در تگ راگبی هیچ گونه زد و خورد یا line outs وجود ندارد. 
• 7- آیا در این ورزش می توان خود را به بازیکن حامل توپ زد ؟
در این ورزش هیچ گونه برخوردی وجود ندارد و تنها برخورد در این ورزش به هنگام کندن برچسب از روی کمربند یا شورت فرد صاحب توپ صورت می گیرد. هم مهاجمان و هم مدافعان متعهد می شوند که در طول زمان بازی از برخورد با یکدیگر خودداری کنند. صاحب توپ نباید مستقیم به سمت افراد تیم مدافع برود و مدافعان تیم مقابل هم نباید سر راه او قرار گیرند. صاحب توپ نباید به منظور جلوگیری از کنده شدن برچسبش توسط مدافعان تیم حریف از دست ، آرنج ، توپ و ... به عنوان سپر استفاده کند. بازیکنان نباید لباس فرد صاحب توپ را بکشند و یا توپ را از داخل دست او بکشند یا شوت کنند. به بازیکنی که باعث برخورد شود تذکر داده شده و جریمه می شود. 
به یاد داشته باشید که : "در فضاهای خالی بدوید."
8- بازیکنان در تگ راگبی چگونه برچسب فرد صاحب توپ را بکنند ( تکل کنند)؟

فقط برچسب فرد حامل توپ باید کنده شود. به فرایند کندن یکی از دو برچسب فرد صاحب توپ "تکل" می گویند. مدافعی که برچسب را از فرد صاحب توپ می کند باید آن را بالای سرخود گرفته و فریاد بزند "تگ" تا همه بشوند. 
نکته : در صورتی که بازی داور داشته باشد این فرایند بسیار راحت تر است چرا که در این صورت این داور است که فریاد می زند بر چسب 1 کنده شد ، برچسب 2 کنده شد و ... .
• 9- فرد صاحب توپ بعد از آنکه برچسبش کنده شد چه باید بکند ؟ در بازی بچه ها ، هنگامی که این وضعیت پیش بیاید ، هیچ توقفی در بازی صورت نمی گیرد و به جای توقف فرد صاحب توپ باید بایستد و توپ را سریعا پاس می دهد. در واقع فرد صاحب توپ حداکثر تا 3 قدم و تا 3 ثانیه فرصت دارد تا توپ را پاس دهد و در صورتی که نتواند این کار را انجام دهد توپ در محلی که خطا صورت گرفته است به تیم مقابل داده می شود. 
• 10- کسی که برچسب مهاجم را کند چه باید بکند ؟ 
کسی که برچسب را می کند به همراه سایر هم تیمی هایش باید به فرد صاحب توپ حداقل 1 متر فضا دهند تا توپ را پاس دهد بعد از اینکه مدافع برچسب فرد صاحب توپ را کند و فرد صاحب توپ هم توپ را پاس داد ، هر دو موقتا از جریان بازی خارج می شوند به این معنی که مدافع تا وقتی که برچسب کنده شده را به مهاجم تیم مقابل نداده (نباید برچسب را روی زمین بیاندازد) نباید بازی کند و مهاجمی که برچسبش کنده شده هم تا زمان دریافت برچسب و چسباندن آن برروی شورت یا کمر بند ورزشی خود ، نباید کاری کند. 
• 11- در مورد حمل توپ با دو دست چه قانونی وجود دارد ؟ به منظور تشویق بازیکنان به پاس کاری کردن در زمین و جلوگیری از ارتکاب صاحب توپ به خطاهای مربوط به مقاومت در مقابل کنده شدن برچسب، صاحب توپ باید از حد فاصل 3 متر تا مدافعان تیم مقابل توپ را با دو دست خویش بگیرد و اگر این کار را انجام ندهد داور با فریاد با دو دست به او اخطار می دهد و در صورتی که او به تذکر داور بی توجهی نماید باید جریمه شود و توپ به تیم مقابل داده می شود. 
• 12- پاس دادن توپ چه زمانی صورت می گیرد ؟ 
توپ به هنگام شروع کردن بازی یا برای ادامه دادن بازی بعد از خارج شدن توپ از زمین و یا بعد از صورت گرفتن خطا یا تغییر مالکیت توپ پاس داده می شود. در این موقعیت یا توپ را روی زمین قرار می دهند و یا بازیکن آن را روی دست گرفته و بعد از شنیدن دستور شروع توسط داور ، آن را با پا به یکی از بازیکنان هم تیمی خود پاس می دهد. به هنگام پاس دادن بازیکنان تیم حریف باید 7 متر به سمت خط امتیاز (try line) زمین خود عقب برود و تا زمانی که بازیکن تیم مقابل توپ را پاس نداده ، مدافعان نباید به سمت توپ حرکت کنند. 
نکته : داور به بازیکنان مدافع 5 ثانیه مهلت می دهد تا قبل از پاس دادن توپ 7 متر از بازیکن پاس دهنده فاصله بگیرند و تا زمانی که عقب نرفته باشند داور دستور شروع را نمی دهد. 
• 13- پاس دادن چقدر به طول می انجامد ؟ بازیکن صاحب توپ نباید توپ را سریع پاس دهد و باید منتظر بماند تا بازیکنان تیم مقابل 7 متر از او فاصله بگیرند و در نهایت داور دستور شروع را بدهد. بازی باید با پاس دادن شروع شود و بازیکنان نمی توانند بدون پاس بازی را شروع نمایند.
• 14- آف ساید چیست ؟ بعد از آنکه برچسب بازیکن صاحب توپ کنده شد ، ممکن است بازیکنان تیم مقابل در آفساید قرار بگیرند و جریمه شوند. به عبارت دیگر بعد از انکه برچسب صاحب توپ کنده شد همه بازیکنان به جز بازیکنی که برچسب حریف را کنده ( همانطور که در قانون 10 گفته شد باید 1 متر از صاحب توپ فاصله بگیرد) باید پشت یک خط فرضی به نام خط آفساید بایستد. پس بعد از اینکه برچسب کنده شد همه بازیکنان تیم مدافع باید خود را به سمت خط امتیاز try line زمین خود و پشت خط آفساید فرضی برسانند. مدافعانی که در آفساید قرار دارند نباید مانع پاس دادن بازیکن حریف یا شروع بازی توسط او شوند و باید از راهنمایی هم تیمی های خود و کندن زود هنگام برچسب فرد گیرنده ی توپ خودداری کنند. 
نکته : بازی های آزاد آفساید ندارد. 
15- چه مواقعی بازیکنان به دلیل در آفساید بودن جریمه می شوند ؟ بازیکنان زمانی جریمه می شوند که پس از کنده شدن برچسب بازیکنی در آفساید بوده و در جریان بازی تاثیر بگذارند. اگر بازیکنی در آفساید باشد باید تمام تلاش خود را بکند تا از آفساید خارج شود و اگر از هیچ طریقی نتوانست این کار را انجام دهد ، جریمه نمی شود و بازی ادامه پیدا می کند. در بازی های آزاد بازیکن پس از آنکه برچسبش کنده شد توپ را پاس می دهد و هیچ خط آفسایدی وجود ندارد. 
بازیکنانی که در آفساید می باشند، موقتا خارج از بازی قرار می گیرند. 
جریمه افساید، دادن مالکیت توپ به تیم مقابل می باشد. 
• 16- ناک آن (Knock – on) چیست ؟ وقتی که بازیکنی سعی می کند که توپ را بگیرد اما قادر به کنترل کردن آن نیست. در صورتی که آن را به سمت خط امتیاز try line زمین حریف پرتاب نماید ، در این زمان می گویند که knock – on اتفاق افتاده است. 
• 17- بعد از اینکه بازیکنی خطا کرد یا امتیاز گرفت چه اتفاقی می افتد ؟ هر زمانی که از قانونی در زمین تخطی شود ، توپ در جایی که خطا صورت گرفته باید به تیم مقابل داده شود و از تگ شمارهای فرد خاطی کسر می شود. اگر خطا روی خط امتیاز زمین یا تا 5 متر قبل از آن صورت گیرد ، تیمی که مالکیت توپ را بدست می آورد باید 5 متر عقب تر از خط امتیاز زمین حریف بازی را شروع کند. زمانی که تیمی گل می زند ، بازی دوباره از وسط زمین شروع شده و تیم گل خورده باید بازی را با پاس شروع کند. 
• 18- اگر مهاجمی نزدیک خط امتیاز try line حریف برچسبش را از دست داد چه باید بکند ؟ اگر مهاجم صاحب توپ درست نزدیک خط امتیاز زمین تیم حریف برچسبش را از دست بدهد حتی اگر به دلیل سرعت زیاد از خط هم عبور کرده باشد باید توپ را به یکی از هم تیمی هایش پاس بدهد. داور هم با فرمان "پاس بده" باید بازیکنان را در این موقعیت هدایت کند. 
نکته : اگر بازیکنی روی خط امتیاز یا پس از رد کردن خط امتیاز زمین حریف ، برچسبش را از دست داد می تواند توپ را روی زمین بگذارد تا امتیاز کسب کند. مهاجم باید تا 3 ثانیه این کار را انجام دهد. داور هم با دستور "توپ را روی زمین بگذار و امتیاز بگیر " بازیکن را در این موقعیت راهنمایی می کند. 
• 19- در چه شرایطی بازیکن باید بعد از خطا کردن به بازی ادامه دهد ؟ به جز مواقعی که بازیکنی در زمین آسیب دیده ، فقط با دستور داور بازی ادامه پیدا می کند. 
• 20- مواردی که در بازی باید از انجام آن ها پرهیز شود – به منظور تامین امنیت بازیکنان و انجام یک بازی جوانمردانه ، بازیکنان در زمین باید به قوانین زیر پای بند باشند. 
• 1- ضربه نزنند ، ضربه زدن در بازی تگ راگبی ممنوع است. 
• 2- بازیکنان نباید به منظور کسب امتیاز شیرجه بزنند و باید از شیرجه زدن برروی زمین به منظور حفظ توپی که روی زمین افتاده پرهیز کنند. بازیکنان در موقعیت ذکر شده به جای شیرجه زدن باید در حالت ایستاده باشند. 
• 3- بازیکنان در هر زمان باید از کشیدن یا ضربه زدن به توپی که در دست بازیکن تیم حریف است خودداری کنند. 
• 4- بازیکنان باید از چرخیدن و پریدن در زمین خودداری کنند – فرد صاحب توپ به منظور جلوگیری از کنده شدن برچسبش نباید بچرخد و یا بپرد. 
• 5- هیچ بازیکنی نباید بدون دو برچسب (تگ) مربوط به تیم خود که در جای مناسب نصب شده است در بازی شرکت کند. اگر بازیکنی از هر کدام از این قوانین تخطی نمود ، توپ به تیم مقابل داده می شود. 
نکته : زمانی که بازیکنان ، افراد تازه کار یا با توانایی کمتری هستند ، بنابر احتیاط ، بعد از آنکه بازیکنی برچسبش را از دست داد به او بیشتر از 3 ثانیه وقت داده می شود تا توپ را به هم تیمی خود پاس دهد و همچنین در این موقعیت قبل از تغییر مالکیت توپ، برچسب شمار بازیکنان هم تا بیشتر از 5 عدد افزایش می یابد. 
برعکس زمانی که بازیکنان افراد حرفه ای هستند یا بازی در منطقه محصور صورت می گیرد تعداد برچسب شمار بازیکنان تا کمتر از5 عدد هم کاهش می یابد. 

قانون هدایت تیم 
از تمامی بازیکنان و مربیان انتظار می رود که از قوانین بازی و تورنمنت از تصمیمات داور و دستور العمل های رسمی این ورزش پیروی کند. همچنین از آنها انتظار می رود که چه در داخل زمین و چه خارج از زمین بازی ، روحیه جوانمردانه داشته و بازی عادلانه را الگوی خویش قرار دهند. در صورتی که مربی تیمی به قوانین احترام نگذارد و یا مربی یا بازیکن قوانین را مکررا زیر پا بگذارد و یا بازیکنی بازی خطرناکی از خود ارائه دهد ، داور یا مقامات رسمی تورنمنت به منظور صلاحدید شرایط بازی ، شخص خاطی را با کارت زرد (تذکر) یا قرمز (اخراج) جریمه می کند. 

بخش E- جزئیات بیشتری از قوانین تگ راگبی نوجوانان 
قانون 1- پوشش ورزشی 
هر تیم نهایتا 7 بازیکن را می تواند در یک زمان در زمین بازی در اختیار داشته باشد. تعویض بازیکنان در خلال بازی بلامانع است. کل بازیکنان هر تیم طبق قوانین ملی 12 نفر می باشد. 
در بازی های جشنواره ای ( فستیوال ها ) بازیکنان فقط باید مختص تیم خود باشند و نمی توانند برای تیم دیگر هم به بازی بروند. در صورتی که تعدادی از بازیکنان یک تیم آسیب ببینند ، هماهنگ کننده ی مسابقات تصمیم خواهد گرفت که از تیم دیگر به آن تیم بازیکن داده می شود. 
کمربند مخصوص نصب تگ باید دور کمر و روی لباس ورزشی بسته شود. تگ های بازیکنان باید به طور صحیح در یکی از طرفین شورت یا کمربند ورزش آنها نصب گردد و تیم ها به واسطه رنگ تگ بازیکنان، از هم متمایز می شوند. 
بازیکنان می توانند از شورت های رسمی تگ راگبی استفاده کنند که روی آن کمر بند مخصوص نصب تگ قرار می گیرد. 
بازیکنان چه از کمر بند مخصوص نصب تگ و چه از شورت ورزشی به منظور نصب تگ استفاده کنند ، باید لباس خود را زیر شورت ورزشی خود قرار دهند. 


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 08:56 بعد از ظهر
Hello! I could have sworn I've been to this site before but after browsing through
some of the post I realized it's new to me.
Anyways, I'm definitely happy I found it and I'll be book-marking and checking back often!
یکشنبه 21 خرداد 1396 11:35 قبل از ظهر
Thanks for the auspicious writeup. It in truth used to be a entertainment account it.
Glance complicated to far introduced agreeable from you! By
the way, how could we keep in touch?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : علی غلامی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
بنظر شما بهترین تیم راگبی ایران کدام است؟
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فروش ویژه ساعت 2 زمانه کاسیو جی شاک GA-100ساعت 2 زمانه کاسیو جی شاک GA-100. طراحی بی نظیر و فوق العاده شیک. مقاوم در برابر آب و ضربه. دارای کرنومتر و تاریخ شمار، همراه با 6 ماه گارانتی تعویض ...

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 49000 تومان

فروش ویژه عینک گرنجو - Granjo


عینک گرنجو، طراحی برتر ویژه سال جدید. عینك فوق اسپرت با طراحی جدید. شناخته شده به عنوان عینك محبوب هنرپیشگان. با ستارگان همراه شوید ...

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 40000 تومان

فروش ویژه عینک آفتابی اسپای پلاس SPY+عینک آفتابی اسپای پلاس. طراحی برتر ویژه سال جدید. شناخته شده به عنوان عینك محبوب هنرپیشگان. با ستارگان همراه شوید ...

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 34000 تومان