راگبی شیراز و ایران
ورزش آری – اعتیاد هرگز
صفحه نخست                 تماس با مدیر                    پست الکترونیک                   RSS                  ATOM
نظرات ()
نوشته شده توسط علی غلامی در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390

    ابتدا حرکت مستقیم را برای forward ها و مخصوصا شماره های 1 تا 5 بررسی می کنیم. همان طور که قبلا پست های راگبی و وظایف آنها را توضیح دادم ، این بازیکنان معمولا سنگین ترین بازیکنان تیم هستند و زمانی که توپ به آنها سپرده می شود انتظار می رود با استفاده از وزن بالایشان تیم را حداقل یکی دو متر جلو ببرند. این پست ها در موقع حمله اصلا نیازی به فکر کردن و تصمیم گیری ندارند بلکه بعد از دریافت توپ باید مستقیم به سمت حریف حرکت کنند ، حتی اگر جلوی آنها پر از بازیکنان حریف باشد. اما اگر این بازیکنان مستقیم حرکت نکنند چه اتفاقاتی می افتد؟

    اولا حرکت غیر مستقیم انرژی و زمان بیشتری را از بازیکن می گیرد ( یک مثلث قائم الزاویه را در نظر بگیرید ، همیشه وتر آن بیشتر از طول آن است ، بنابراین بازیکن باید مسافت بیشتری را طی کند.) و از آنجایی که این بازیکنان سرعت آنچنانی ندارند خیلی سریع توسط مدافعین حریف tackle می شوند.

    حتی اگر این اتفاق نیفتد و بازیکن توپ را چند متر جلوتر هم ببرد اتفاق به مراتب بدتر دیگری می افتد. این اتفاق این است که زمانی که بازیکن از خط مستقیم منحرف می شود ، دیگر بازیکنان که قرار بود از او حمایت کنند جا می مانند و زمانی که بازیکن صاحب توپ  tackle می شود کسی برای حمایت از او نیست و توپ از دست می رود. این اتفاق زمانی که forward ها کج حرکت می کنند خیلی پیش می آید و اصلا به ریسک چند متر جلوتر بردن توپ نمی ارزد.

 

 

    اما در مورد back ها. فرض کنید که تیم در حمله است و back ها هم آرایش تهاجمی دارند. شماره 9 توپ را به 10 پاس می دهد. 10 به جای حرکت مستقیم ، کج حرکت کرده و 2 متر در عرض حرکت می کند و بعد توپ را به 12 پاس می دهد. دوباره 12 هم همین کار را تکرار کرده و بعد از چند متر حرکت در عرض توپ را به 13 پاس می دهد . فکر می کنید چه اتفاقی می افتد ، 13 توپ را لب خط گرفته و 14 کاملا از بازی حذف شده است .( طبق تصویر ) همان طور که قبل هم گفتم در اینجا هم زمان بیشتری هدر می شود چرا که در حرکت غیرمستقیم همواره مسافت بیشتری نسبت به حرکت مستقیم طی می شود.

 

 

    اما چه بازیکنانی و چه زمانی اجازهی حرکت غیر مستیم را دارند؟

    شماره های 6 تا 15 که سرعت بیشتری دارند زمانی که حفره ای در میان دفاع حریف مشاهده کردند می توانند مسیر خود را کج کرده وبه میزان قابل توجهی توپ را جلو ببرند. در اینگونه موارد دیگر بازیکنان باید به سرعت برای حمایت بازیکن صاحب توپ به آن نزدیک شوند و بازیکن صاحب توپ هم نباید تا قبل از رسیدن هم تیمی هایش روی زمین بیفتد.

    اما تنها بازیکنانی که اجازه ی حرکت غیرمستقیم را دارند ، wing ها هستند. چرا که آنها کنار خط حرکت می کنند و اگر مستقیم بروند مدافعین حریف به راحتی آنها را از زمین بازی بیرون می اندازند. به همین دلیل معمولا آنها به سمت داخل زمین کج حرکت می کنند.    

نوع مطلب : بازی راگبی و قوانیین آن، 
برچسب ها : حرکت مستقیم،
لینک های مرتبط :

نظرات ()
نوشته شده توسط علی غلامی در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390


    در این جا می خواهیم در مورد پست ( position ) های راگبی صحبت کنیم. حتما می دانید که در راگبی برخلاف  فوتبال آرایش تیمی برای همه ی تیم ها ثابت است.( یعنی مثل فوتبال نیست که یک تیم 4-4-2 و یک تیم 4-3-3 بازی می کند.) هر پستی در راگبی شماره ی مخصوص به خود را دارد. بنا بر این هیچ بازیکنی شماره ی ثابت مخصوص به خودش ندارد مثل فوتبال ، بلکه هر کس که در آن پست بازی کند آن شماره را به تن می کند.

    در راگبی 15 نفره شماره های 1 تا 8 forward و 9 تا 15 back هستند. در شکل زیر نام پست ها و محل قرار گرفتن آنها را مشاهده می کنید که در آن forward ها در scrum و back ها حالت تهاجمی دارند. ( البته این عکس برای نشان دادن پست ها است وگرنه در واقعیت بازیکن ها انقدر از هم فاصله ندارند.)

 

 

 

    قبل از این که بخواهم پست ها را تک تک توضیح دهم لازم است بعضی اصطلاحات مهم در مورد پست ها را بگم.

    به شماره های 1 ، 2 و 3 front row  می گویند.

    به شماره های 4 و 5 second row  می گویند.

    در مجموع به همه ی forward ها ، scrum می گویند. ( چون در scrum قرار می گیرند.)

    به شماره های 9 و 10 half backs  می گویند.

    به شماره های 11 ، 14 و 15 back three می گویند.

 

1&3 Prop

     Prop از حساس ترین پست های راگبی است. در   scrumاز شماره 2 (hooker) حمایت می کنند و در line out ها هم بازیکنان را جک می کنند(بلند می کنند). Prop ها به همراه second row قدرت scrum را تشکیل می دهند. بنابر این آنها معمولا قویترین و سنگین ترین بازیکنان تیم هستند. در راگبی نوین امروزی prop ها و hooker ها فقط بازیکنان مخصوص این پست ها هستند و اجازه نمی دهند که بازیکنایی که مهارت لازم را ندارند در این پست ها قرار گیرند چرا که قرار گرفتن در جلوی  scrumبه مهارت زیادی نیاز دارد و اگر بازیکن اشتباه کند علاوه بر خراب شدن و فرو ریختن  scrumممکن است از ناحیه ی گردن یا ستون فقرات مصدوم شود.

     Propها همچنین باید در scrum مستقیم حرکت کنند و اگر تیم مقابل اقدام به چرخاندن scrum کرد با نیروی متقابل مانع آن شوند.

    خارج از scrum و line out آنها از قدرت و وزنشان برای غلبه در ruck  ها و maul ها استفاده می کنند و می توانند تیم را به خوبی پیش ببرند.

    مشهورترین prop های تاریخ راگبی: Jason Leonard  ، Syd Millar و Wilson Whineray

 

2 Hooker

    Hooker یک پست کلیدی در دفاع و حمله است. Hooker در scrum با پشت پا به توپ ضربه می زند و آن را به بیرون scrum ( سمت تیم خود ) هدایت می کند. در حالت عادی هم line out ها را hooker پرت می کند. معمولا hooker ها قد و گردن کوتاه تری نسبت به prop ها دارند تا بتوانند در scrum به راحتی به وظیفه ی خود عمل کنند. وظیفه ی آنها در scrum کلیدی است و به طور کلی می توان گفت آنها رهبر scrum هستند. یک hooker تا زمانی که مطمئن نشده که forward ها به درستی به هم متصل نشده اند اجازه ی درگیری به آنها نمی دهد. علاوه بر این یک hooker می تواند در scrum به عنوان یک prop ویژه عمل کند و به  جای رقابت برای جلو بردن scrum ، جلو رفتن تیم حریف را خراب کند.

    Hooker ها معمولا از forward ها و بازیکن های مستقیم آنها در maul مراقبت وآنها را کنترل می کنند.

    مشهورترین hooker های تاریخ راگبی: Sean Fitzpatrick و Keith Wood

 

 

4&5 Lock ( Second Row )

    Lock ها معمولا قدبلندترین بازیکنان تیم هستند از این رو اولین هدف در line out ها هستند. در line out ها lock ها بلند می پرند و به وسیله ی اعضای تیمشان بالا می روند که توپ را بگیرند یا با یک ضربه ی کوچک توپ را به سمت تیم خود هدایت کنند. Lock ها در  scrumسر خود را بین یک prop و hooker قرار می دهند و با شانه های خود به ران و پشت بازیکن های جلوی خود فشار می آورند بنابراین قدرت آنها مستقیما در scrum اثر می گذارد. آنها به همراه front row مسئول جلو بردن scrum هستند و قدرت scrum را تامین می کنند. به prop ها ، hooker و lock ها به خاطر وظیفه ای که در scrum دارند لقب  Tight fiveرا داده اند. tight five نشان می دهد که چگونه این بازیکنان باید کنار هم محکم باشند تا در scrum تاثیر مناسبی بگذارند و رفاقتی که این را بین آنها گسترش می دهد.

    Lock ها بلند قد و تنومند هستند و پرش عالی ای دارند. همچنین آنها توپ را خیلی خوب حمل می کنند و در دفاع سوراخ های کنار ruck و maul را پر می کنند. آنها در ruck و maul نقش اساسی دارند و maul معمولا با هل آنها حرکت می کند.

    مشهورترین lock های تاریخ راگبی: Bill Beaumont  , Gordon Brown  , Frik du Preez    , John Eales    , Martin Johnson   , Brian Lochore    , Willie John  McBride  و Colin Meads

 

6&7 Flanker

    Flanker یک پست بسیار محرک و پویاست. وظیفه ی آنها تمیز کردن آشفتگی و شروع یک مرحله ی جدید از بازی است ، به این معنی که آنها نقش مهمی در تصرف ، نگهداری و سود بردن از توپ هایی را دارند که تیم حریف با اشتباه از دست داده.

    Flanker ها در scrum خیلی کمتر از front row و  second rowهل می دهند اما آنها کاملا هشیارند تا اگر تیم حریف در scrum پیروز شد back های آنها را به خوبی tackle کنند و اگر تیم خودی پیروز scrum شد به خوبی back های خودی را پوشش دهند. Flanker ها باید سنگین باشند در عین حال به سرعت و قدرت زیادی هم نیاز دارند.

    ملاحظه کنید حرکت جنبشی این پست چگونه است : flanker ها می توانند سبک بازیشان را وفق بدهند ، آنها تاثیر زیادی در  tackleها و maul ها دارند یا می توانند از سرعتشان استفاده کنند تا همراه با back ها حرکت کنند برای حرکت های تاکتیکی از قبل تمرین شده و از میان مدافعین حریف عبور کنند.

    مشهورترین flanker های تاریخ راگبی : Dave Gallaher ، Michael Jones ، Ian Kirkpatrick ، Graham Mourie ، Francois Pienaar ، Jean Prat ، Jean-Pierre Rives ، Fergus Slattery ، Wavell Wakefield و Richie McCaw

 

8 Number eight

    شماره 8 تنها پستی است که نام مخصوصی ندارد و در زبان انگلیسی به عنوان number 8 یا eighthman خوانده می شود. یک شماره 8 مدرن فیزیک قدرتمندی دارد به همراه تحرک و سرعت زیاد. او معمولا سریعتر از flanker هاست. شماره 8 آخرین نفر در پشت  scrumاست که حرکت توپ را با پایش کنترل می کند. شماره 8 به عنوان آخرین نفر در scrum می تواند انتخاب کند که توپ را وارد خط back ها کند یا خود توپ را برداشته و حرکت کند.

    آنها معمولا قد بلند و تنومند هستند و این به آنها کمک می کند تا به عنوان آخرین نفر در line out توپ را بگیرند. شماره 8 هم مانند flanker ها در scrum خیلی هل نمی دهد اما کاملا مراقب half back های تیم مقابل است. شماره 8 در خراب کردن توپ ها و ruck های حریف یک بازیکن کلیدی محسوب می شود.

    شماره 8 همچنین باید بتواند مانند شماره 6 و centre ها ( شماره های 12 و 13 ) خط تیم حریف را بشکند.

    مشهورترین nember 8 های تاریخ راگبی: Mervyn Davies ، Morne du Plessis ، Brian Lochore و Hennie Muller

 

 

 

 

9 scrum half

    Scrum half مهم ترین نقش را برای ارتباط میان forward ها و back ها دارد و همیشه در صحنه حضور فعال دارد. Scrum half ها معمولا کوچک هستند ( از نظر فیزیک ) اما دید فوق العاده ای دارند و در هر موقعیت به سرعت واکنش نشان می دهند و مهارت بالایی در گرفتن توپ (handling) دارند و با هر دو دست توپ را با چرخش و سرعت عالی پاس می دهند.

    آنها معمولا اولین tackle کننده در دفاع هستند و همیشه در پشت scrum ها ، maul ها و ruck ها حضور دارند تا توپ را خارج کرده و بازی را جریان دهند.

    آنها توپ را در scrum قرار می دهند وهمچنین آن را خارج می کنند. همین طور در line out ها هم scrum half جلوتر از دیگر back ها قرار می گیرد تا توپ را از بازیکنی که توپ را در line out گرفته  ، بگیرد.

    این خیلی غیر معمول نیست که در یک مسابقه یک scrum half وراج ببینید. در برخی موارد اگر خطای تکنیکی رخ دهد و داور متوجه نشود scrum half ها به داور خطا را یادآوری می کنند تا تیم حریف را جریمه کند.

    مشهورترین scrum half های تاریخ راگبی: Ken Catchpole ، Danie Craven ، Gareth Edwards ، Nick Farr-Jones و Joost van der Westhuizen

 

10 Fly half

    وظیفه ی بسیار سخت fly half این است که نقشه ی بازی تیم را طراحی می کند. Fly half کسی است که حرکت های تاکتیکی (move) را اجرا می کند. Fly half ها احتیاج دارند که در بازی سریع فکر کنند و باید بتواند با همه ی back ها صحبت کند و آنها را در وضعیت های دفاع و حمله وفق بدهد. معمولا fly half ها شوت زنان تیم هستند ، نقشی که اغلب با centre ها و fullback تقسیم می شود.

    مشهورترین fly half های تاریخ راگبی: Phil Bennett ، Naas Botha ، Mark Ella ، Grant Fox ، Barry John ، Jack Kyle ، Michael Lynagh ، Ian McGeechan ، Cliff Morgan ، Bennie Osler ، Hugo Porta ، Jonny Wilkinson و Daniel Carter  

 

12&13 Centre

    Centre پستی است که به نیروی زیادی احتیاج دارد. آنها باید بتوانند خط حریف را بشکنند و از میان آن حرکت کنند و خیلی دقیق پاس دهند. در هنگام دفاع آنها باید بتوانند خیلی خوب tackle کنند. شماره 12 تکنیکی تر از شماره 13 است به طوری که خصوصیت های آن به fly half خیلی نزدیک است مانند شوت زنی و قدرت توزیع توپ.

    یک centre خوب از پرکارترین بازیکنان زمین است : آنها خیلی راحت با fly half ، wing ها وfullback  می توانند  switchکنند. فیزیک بدنی آنها فرق می کند که معمولا در نقشه بازی تاثیر می گذارد. از یک centre  هیکلی برای حمل توپ و switch استفاده می شود در حالی که centre کوچکتر ( از نظر جثه ) مانند یک fly half در مرکز عمل می کند.

    مشهورترین centre های تاریخ راگبی: André Boniface ، Danie Gerber ، Mike Gibson ، Tim Horan ، Jo Maso ، Ian McGeechan ، Gwyn Nicholls ، Tony O'Reilly ، Frank Bunce و Philippe Sella

 

11&14 Wing

    در حرکت های تیم برای زدن try ، wing ها به عنوان تمام کننده عمل می کنند. معمولا فضای مورد نیاز آنها توسط forward ها و back ها تامین می شود و وقتی آنها توپ را دریافت می کنند مستقیم به سمت خط try حرکت می کنند. Wing ها معمولا سریعترین بازیکنان تیم هستند. همچنین باید بتوانند خیلی خوب  side stepکنند و از بازیکن مقابل خود به خوبی بگذرند. در بازی های مدرن امروزی wing ها گاهی اوقات به عنوان یک midfield ویژه و گاهی هم fullback می شوند. در زمان های قدیم wing ها کوچک و سریع بودند اما از زمانی که راگبی گسترش یافته و حرفه ای شده آنها مانند forward ها هیکلی هستند. از wing های اینگونه گاهی اوقات به عنوان flanker های ویژه استفاده می شود که می توانند در مراحل مختلف بازی زمین زیادی از حریف بگیرند.

    Wing ها در زمانی که تیم مقابل شوت می زند معمولا به عنوان یک fullback اضافی عمل می کنند. به علاوه  این وظیفه ی آنهاست که زمانی که تیم حریف شوت می زند عقب باشند تا هر دو سمت را پوشش دهند. در راگبی مدرن به این معنی است که back three عقب زمین را در برابر شوت های حریف نگه داری می کنند و با آنها ضدحمله می زنند ، ترجیحا همه ی مسئولیت فریب دادن با fullback است. Wing ها باید تمام مهارت یک fullback را داشته باشند ، اگر جه پست آنها ایجاب می کند که در حمله بیشتر از دفاع باشند. بنابراین بیشتر wing ها می توانند fullback هم بازی کنند. تاکتیک مشترک بین wing ها این است که بعد از گرفتن توپ مسیر حرکتشان را به طرف مرکز زمین می برند. این باعث می شود تا بازیکن مقابل را کاملا جا بگذارند یا فضایی در اطراف مرکز زمین ایجاد شود که بتوانند پاس بریده بدهند.

    مشهورترین wing های تاریخ راگبی: André Boniface ، David Campese ، Gerald Davies ، Ieuan Evans ، John Kirwan ، Jonah Lomu و Tony O'Reilly

 

15 Fullback

    یک fullback پشت تیم حضور دارد و دفاع تیم را به عنوان یک sweeper پوشش می دهد . او پشت خط اصلی دفاع قرار می گیرد و وظیفه ی جمع کردن شوت های حریف با اوست. به عنوان آخرین خط دفاعی باید مهارت زیادی در tackle کردن داشته باشد.

    او همچنین باید مهارت خیلی زیادی در گرفتن توپ و شوت زدن داشته باشد. به علاوه معمولا fullback ها ضد حمله ها را از عمق زمین آغاز می کنند. بنابراین آنها باید مهارت حمله ، شتاب و قدرت باز کردن مسیر خیلی خوبی داشته باشند. در حمله ها معمولا fullback بین centre و wing اضافه می شود و قدرت حمله ی تیم را با یک بازیکن اضافی افزایش می دهد.

    مشهورترین fullback های تاریخ راگبی: Serge Blanco ، Don Clarke ، Gavin Hastings ، Andy Irvine ، Tom Kiernan ، George Nepia و JPR Williams

 

 

 

 

 


 

    اگر می خواهید در مورد پست های راگبی و وظایف تخصصی هر پست بیشتر بدانید به سایت زیر مراجعه فرمایید: http://www.rugbycoach.com/club/player

 

نوع مطلب : بازی راگبی و قوانیین آن، 
برچسب ها : Position های راگبی، ( position ) های راگبی، راگبی،
لینک های مرتبط :

نظرات ()
نوشته شده توسط علی غلامی در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390

    پنالتی یکی از جریمه های اصلی راگبی است که داور برای تیم متخلف در نظر می گیرد. داور برای اعلام پنالتی در سوتش دمیده و دستش را با زاویه ی 45 درجه بین عمود و افق به سمت تیمی که خطا به سود آنهاست بالا می برد.( مانند عکس زیر )

 

 

خطاهایی که جریمه آنها پنالتی است:

- بازیکن بعد از tackle شدن و زمین خوردن توپ را رها نکند ، یا بازیکن tackle کننده بازیکن tackle شده را رها نکند.

- از کنار وارد ruck یا maul شدن. ( خارج از دروازه ruck یا maul )

- قرار دادن یکی از پاها در ruck .

- ریختن عمدی scrum یا maul .

- خطاهای scrum : بازیکنان به صورت مناسب مقابل حریف قرار نگیرند ؛ scrum را قبل از خارج شدن توپ ترک کنند ؛ بازیکنان حریف را مستقیم هل ندهند.

- در offside باشند و به سمت زمین خود در حرکت نباشند.

- خطاهای tackle : tackle از بالا ( high tackle ) منظور تماس با جایی بالاتر از شانه ها است ؛ tackle  بازیکن در هوا یا بازیکنی که روی زمین توسط بقیه ی هم تیمی هایش گرفته شده ؛ tackle یک بازیکن بدون این که برای به دست آوردن حمل کننده ی توپ تلاش کند.(مثلا هل دادن یا شارژ کردن)

- بازی شدید یا نادرست : مشت زدن ، با آرنج زدن ، لگد زدن ، با سر زدن ، پشت پا انداختن و غیره ...

- پرتاب کردن یا افتادن توپ به صورت فروارد ( جلوتر از خود)

Tackle- کردن یا گرفتن بازیکنی از حریف که توپ را در اختیار ندارد.

- جلوگیری کردن از این که بازیکن تیم حریف بازیکن صاحب توپ را tackle کند.( crossing )

- ده متر عقب نرفتن به هنگام اعلام پنالتی

- بحث کردن یا مخالفت کردن با تصمیم داور یا ناسزا گفتن یا رفتاری در مقابل مسئولان برگزاری مسابقه.

- هر رفتاری که داور آن را مخالف ورزشکاری (good sportsmanship ) بداند . ( به عنوان مثال انداختن توپ به بیرون از زمین در زمانی که بازی متوقف شده برای جلوگیری از شروع سریع بازی مخصوصا در اواخر مسابقه )

   

   داورها در برخی موارد بعضی از این خطاها را اعلام نمی کنند زمانی که بفهمند بازیکن قصد شکستن قوانین را نداشته.( به عنوان مثال یک tackle  کمی دیر روی بازیکنی که توپ را پاس داده یا شوت زده . )

یا اگر متوجه شود که بازیکن تاثیری در بازی نداشته ( به عنوان مثال بازیکنی که در موقعیت آفساید قرار دارد اما مداخله ای در بازی نمی کند.)

    همین طور ممکن است یک داور به یک تیم درباره ی خطای تکنیکی هشدار بدهد ( مخصوصا در  scrum و ruck ) قبل از این که خطای آنها را اعلام کند.

 

 

اشکال مختلف شروع دوباره بازی

    تیمی که پنالتی به سود آن اعلام شده ، بازی را با یک شوت یا یک scrum به نفع خود شروع می کند. اگر شوت انتخاب شود تیم خطاکار باید ده متر عقب تر از محل خطا قرار بگیرد یا اگر نزدیک خط try هستند روی خط try جا بگیرند. 4 روش برای شروع دوباره بازی وجود دارد :

- یک ضربه ی کوچک با پا ( به اصطلاح  tap and go یا run ) به طوری که بازیکن توپ را رها کرده و با پا به آن به سمت بالا ضربه می زند تا حدود بازوانش و سپس آن را می گیرد و به سمت جلو حرکت می کند. معمولا خیلی سریع زده می شود برای غافل گیر کردن تیم حریف زمانی که آرایش دفاعی ندارد.

اگر تیمی که پنالتی به سود آنهاست بازی را سریع شروع کند وبازیکن های حریف 10 متر عقب نرفته باشند و در بازی اثر بگذارند ، داور دوباره اعلام پنالتی می کند البته از 10 متر جلوتر.

- شوت به سمت out کنار زمین ( punt ) . در این روش تیمی که پنالتی به سود آن اعلام شده از همان جا توپ را به سمت بیرون زمین می شوتد اگر توپ بدون برخورد با زمین به بیرون رود out از همان جایی که توپ بیرون رفته و به سود همان تیم اعلام می شود. این بهترین روش برای گرفتن زمین از حریف است . همچنین می توان با بیرون زدن توپ نزدیک خط try  حریف و ایجاد یک maul قوی شانس زیادی برای زدن try داشت.

- شوت به سمت گل پست ( penalty kick ) . اگر توپ به گل پست نزدیک باشد و شرایط مهیا باشد معمولا از این روش استفاده می شود. در این حالت تیمی که پنالتی به سود آنهاست توپ را روی استند کاشته و به سمت گل پست می شوتد.( البته ممکن است توپ را به صورت drop kick  هم بزنند.) اگر پنالتی موفقیت آمیز باشد 3 امتیاز برای تیم به دست می آید و تیم حریف بازی را از میانه ی زمین آغاز می کند. اگر پنالتی از دست برود ولی توپ در زمین بازی باقی بماند ، بازی ادامه پیدا می کند. اگر پنالتی از دست برود و توپ هم از زمین بازی خارج شود تیم حریف بازی را از 22 متر خودی و با یک drop kick شروع می کند.

Scrum- . معمولا تیم مهاجم زمانی scrum را انتخاب می کند که می خواهد تمام فرواردهای تیم حریف را یک جا جمع کند تا back ها بتوانند یک به یک مقابل تیم حریف قرار بگیرند.

نوع مطلب : بازی راگبی و قوانیین آن، 
برچسب ها : پنالتی راگبی، خطاهای scrum،
لینک های مرتبط :

نظرات ()
نوشته شده توسط علی غلامی در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390

در راگبی 4 روش کسب امتیاز وجود دارد

        1- ترای ( try ) : این روش 5 امتیاز برای تیم زننده ی آن به همراه دارد که در مقایسه با روش های دیگر بیشترین امتیاز است. طول هر نیمه ی زمین راگبی 50 متر است وبعد از این 50 متر زمینی به طول کمتر از 22 متر وجود دارد که به آن محوطه ترای می گویند. (در شکل مشخص است.) هر بازیکنی که بتواند توپ را با دستان خودش در محوطه ترای حریف قرار دهد به اصطلاح ترای زده و 5 امتیاز برای تیمش کسب کرده است. توجه کنید که بازیکن حتما باید توپ را خودش به زمین بزند و نمی تواند آن را پرت کند یا رها کند. هیچ فرقی نمی کند که بازیکن در چه حالتی یا در کجای محوطه ترای توپ را به زمین بزند چیزی که مهم است این است که توپ حتما در اختیار بازیکن باشد و حتما آن را در محوطه ترای به زمین بزند. 

 

      2- کانورشن ( conversion ) : کانورشن در واقع جایزه ی ترای است و هر تیم بعد از ترای اجازه ی زدن یک کانورشن دارد. در راگبی پانزده نفره هم می توان توپ را روی استند کاشت و زد (مثل پنالتی) و هم می توان به صورت دراپ کیک زد (جلوتر توضیح می دهم )  در حالی که در راگبی هفت نفره کانورشن را فقط به صورت دراپ کیک می زنند. در صورتی که توپ از میان گل پست برود ( یعنی از بین دو تیرک عمودی و از بالای تیرک افقی ) 2 امتیاز برای تیم به همراه دارد. پس به هیچ عنوان امکان ندارد یک تیم با امتیاز 2 بر 0 یا 4 بر 0 پیروز شود چون یک تیم حتما باید یک ترای بزند تا بتواند کانورشن آن را بزند. اما کانورشن را از کجا می زنند؟ محل زدن کانورشن با توجه به محل زدن ترای تعریف می شود. از نقطه ای که توپ به زمین خورده وتیم ترای زده یک خط موازی با خط اوت کنار زمین فرض کنید ، بازیکن از هر نقطه ای روی این خط که بخواهد می تواند کانورشن را بزند. بنابراین هر چه محل زدن ترای به مرکز ( یعنی نزدیک گل پست ) نزدیک تر باشد زدن کانورشن آن راحت تر است.


 

 

      3- پنالتی ( penalty ) : زمانی که خطایی انجام شود که جریمه ی آن پنالتی باشد ، داور اعلام پنالتی می کند و تیم مهاجم از همان نقطه توپ را روی استند می کارد و پنالتی می زند.(درآینده توضیح می دهم که تیم حمله کننده لزوما نباید پنالتی بزند بلکه می تواند شیوه ی دیگری را انتخاب کند.) در صورتی که توپ از میان گل پست عبور کند 3 امتیاز برای تیم در بر دارد. یک نکته : اگر توپ به یکی از میله ها برخورد کند و به زمین برگردد یا اصلا ضربه پنالتی به گل پست نرسد بازی ادامه پیدا می کند در صورتی که در کانورشن اینگونه نیست.

 


 

 

         4- دراپ کیک ( drop kick ) : دراپ کیک نوعی شوت است که فرق آن با شوت معمولی این است که توپ قبل از ضربه حتما باید با زمین برخورد کند. یعنی توپ زمانی که در دست بازیکن است ، بازیکن باید آن را رها کند تا یک بار به زمین بخورد و بعد آن را با پا بشوتد ( شبیه ضربه های عابد زاده ) که البته این کار با وجود توپ بیضی راگبی بسیار سخت است. هر بازیکنی در هر لحظه از بازی و از هر جای زمین می تواند دراپ کیک بزند و در صورتی که توپ از میان گل پست عبور کند 3 امتیاز برای تیم دارد.

 


نوع مطلب : بازی راگبی و قوانیین آن، 
برچسب ها : امتیازات راگبی، ترای، drop kick، راگبی،
لینک های مرتبط :

نظرات ()
نوشته شده توسط علی غلامی در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390
تکل در راگبی برای متوقف کردن بازیکن صاحب توپ و گرفتن توپ استفاده می‌شود.

راگبی ۱۵ نفره یا اتحاد راگبی یک ورزش گروهی پرطرفدار است که در زمین چمن (مشابه زمین فوتبال) و با یک توپ تخم مرغی شکل بازی می‌شود. این ورزش به همراه راگبی ۱۳ نفره (راگبی لیگ) یکی از دو شکل مهم ورزش راگبی فوتبال است.

در هر دو این ورزش‌ها کد دیگری از مسابقه با ۷ بازیکن نیز وجود دارد که با کمی تغییر در قوانین و به شکلی سریع‌تر بازی می‌شود. البته راگبی ۷ نفره در اتحاد راگبی بیشتر بازی می‌شود و در برنامه مسابقات برخی از المپیادهای ورزشی مانند بازی‌های آسیایی و بازی‌های کشورهای همسود قرار دارد.

فهرست مندرجات

[نهفتن]

[ویرایش] نام

نام کامل این ورزش در زبان انگلیسی راگبی یونیون فوتبال (Rugby Union Football) و در زبان فرانسه (Rugby a XV) است.

در بیشتر مناطق دنیا به اختصار از کلمه راگبی یا راگبی فوتبال استفاده می‌شود.

در کشورهایی که علاوه بر راگبی ۱۵ نفره، راگبی ۱۳ نفره یا راگبی لیگ هم ورزش پرطرفداری‌ست، این رشته را راگبی آنیِن یا فقط آنین می‌نامند. مانند؛ استرالیا، نیوزیلند، جزایر دیگر اقیانوسیه و بریتانیا.

این ورزش در برخی کشورها فوتبال هم نامیده می‌شود. به ویژه در کشورهایی که فوتبال محبوبیت چندانی ندارد و ساکر (Soccer) نامیده می‌شود. مانند؛ نیوزیلند، برخی مناطق استرالیا (در بیشتر استرالیا فوتبال به معنای فوتبال استرالیایی است؛ ورزش دیگری از خانواده راگبی)، و سایر جزایر اقیانوسیه.

طرفداران راگبی در بریتانیا هم ممکن است ورزش خود را فوتبال بنامند، اما به طور کلی فوتبال در این کشور بیشتر به فوتبال اَسُسیِیشِن (Football Association) اطلاق می‌شود.

در آمریکا و کانادا هم فوتبال به فوتبال آمریکایی و فوتبال کانادایی گفته می‌شود و این رشته راگبی یا راگبی آنین نامیده می‌شود.

اما در زبان‌های فرانسوی، ایتالیایی، کاتالان و برخی زبان‌های دیگر این ورزش بیشتر راگبی ۱۵ نفره و راگبی لیگ هم راگبی ۱۳ نفره نامیده می‌شود.

[ویرایش] طرز بازی

راگبی زنان در آمریکا

مسابقات راگبی در دو نیمه ۴۰ دقیقه‌ای برگزار می‌شود. بین دو نیمه زمان استراحت ۱۰ دقیقه‌ای وجود دارد. مسابقات رده‌های سنی زیر ۱۹ سال و پائین تر در ۷۰ دقیقه برگزار می‌شود. هر مسابقه یک داور و دو کمک داور دارد و استفاده از دوربین‌های تلویزیونی برای کمک به داور هم رایج است.

هدف مسابقه کسب امتیاز است. کسب امتیاز به دو روش انجام می‌شود:

 1. ترای (Try): بر زمین گذاشتن توپ در محوطه دروازه حریف یک ترای محسوب شده و ۵ امتیاز دارد.
 2. گل: گذراندن توپ با ضربه پا از بین دو تیرک عمودی و بالای تیرک افقی دروازه حریف که به سه روش انجام می‌پذیرد.
  1. در جریان بازی (Dropped Goal) در این حالت توپ باید قبل از شوت زمین را لمس کرده باشد. ۳ امتیاز دارد.
  2. پنالتی (Penalty) : یک ضربه ایستگاهی که در صورت خطای بازیکنان تیم حریف زده می‌شود. ۳ امتیاز دارد.
  3. جایزه (Conversion) : بعد از به ثمر رساندن ترای یک ضربه ایستگاهی به تیم جایزه داده می‌شود. گل کردن این توپ ۲ امتیاز دارد.
راگبی در آرژانتین

زمین مسابقه بایستی حداکثر ۱۰۰ متر طول و ۷۰ متر عرض داشته باشد. محوطه گل یعنی زمین آن سوی خط عرضی هم حداقل ۱۰ و حداکثر ۲۲ متر باید ادامه پیدا کند.

تیرهای دروازه در مرکز محوطه گل حریف قرار می گیرند و ۵٫۶ متر از هم فاصله و تیرک افقی در ارتفاع ۳ متری آنها قرار می گیرد. ارتفاع تیرک‌های عمودی بایستی بیش از ۴٫۳ متر باشد. و به این ترتیب دروازه شکل H پیدا می کند.

در طول مسابقه هر تیم صاحب توپ سعی دارد توپ را به محوطه گل حریف برساند. برای این کار پاس دادن توپ با دست به سمت جلو ممکن نیست. توپ را فقط می‌توان به طرفین یا عقب پرتاب کرد.

پاس دادن توپ با دست نبایستی به سمت جلو انجام شود. شوت کردن توپ با پا به سمت جلو ممکن است اما پس از آن امکان پاس توپ وجود ندارد. ممنوعیت پاس به جلو موجب می‌شود که همه بازیکنان هم تیمی که از بازیکن صاحب توپ به دروازه حریف نزدیکتر هستند، در موقعیت آفساید قرار داشته و در صورت دخالت در جریان بازی خطاکار باشند.

بازیکنان تیم حریف برای تکل بازیکن صاحب توپ یعنی گرفتن و انداختن او به روی زمین تلاش می کنند. در این وضعیت بازیکن صاحب توپ نمی‌تواند توپ را نگه دارد و باید آن را پاس داده یا آزاد کند.

[ویرایش] مقررات

توپ استاندارد راگبی ۱۵ نفره این شرایط را داراست[۱]:

 • طول: ۲۸ سانتیمتر
 • محیط (در طولانی‌ترین قسمت): ۵۶ سانتیمتر
 • محیط (در عریض‌ترین قسمت): ۲۸ تا ۳۰ سانتیمتر
 • وزن: ۴۱۰ تا ۴۶۰ گرم
 • فشار هوا (پوند در اینچ مربع): ۹٫۵ تا ۱۰

[ویرایش] نهادهای اداره‌کننده

هیئت بین‌المللی راگبی سازمان اداره کننده و قانون‌گذار ورزش راگبی در دنیاست. مقر این سازمان در دوبلین قرار دارد. شش اتحادیه منطقه‌ای عضو هیئت بین‌المللی راگبی هستند:

 1. کنفدراسیون افریقایی راگبی
 2. اتحادیه راگبی فوتبال آسیا
 3. انجمن راگبی امریکای شمالی و هند غربی
 4. انجمن اروپایی راگبی
 5. فدراسیون راگبی آنین اقیانوسیه
 6. کنفدراسیون راگبی امریکای جنوبی

[ویرایش] مسابقات

اتحادیه راگبی، بازی ایرلند - گرجستان جام جهانی ۲۰۰۷

جام جهانی راگبی مهمترین تورنمنت این رشته ورزشی است. این مسابقات پس از جام جهانی فوتبال و المپیکفرانسه به پایان رسید. آفریقای جنوبی در مسابقه فینال تیم ملی راگبی انگلیس را شکست داد که در صورت پیروزی می‌توانست اولین کشوری باشد که ۲ بار پیاپی فاتح جام جهانی شده است. قهرمانی چهار کشور (آفریقای جنوبی ، استرالیا، انگلیس و نیوزیلند) در ۵ دوره اخیر مسابقات از فشردگی رقابتها حکایت می کند. مهمترین و پربیننده‌ترین مسابقه ورزشی دنیاست. آخرین دوره این رقابت‌ها در سال ۲۰۰۷ با قهرمانی آفریقای جنوبی در

مسابقات قهرمانی شش ملت و رقابتهای سه ملت دو تورنمنت مهم دیگر ورزش راگبی هستند. قهرمانی شش ملت رقابتهایی ست که هرسال میان شش کشور صاحب راگبی اروپایی، یعنی: انگلیس، ولز، ایرلند، اسکاتلند، فرانسه و ایتالیا برگزار می‌شود. در این تورنمنت هر تیم یکبار با ۵ تیم دیگر مسابقه می‌دهد.

تاریخچه پیدایش این مسابقات به نخستین بازی بین‌المللی راگبی برمی‌گردد که در شهر ادینبورگ در اسکاتلند در ۱۸۸۰ میان چهار کشور برذیتانیایی برگزار شد و فرانسه هم در دهه ۱۹۰۰ به مسابقات اضافه شد و عنوان مسابقات پنج ملت پدید آمد. در ۱۹۳۱ کشورهای اصلی فرانسه را به دلیل نتایج ضعیف و شائبه حضور بازیکنان حرفه‌ای اخراج کردند. فرانسوی‌ها در سال ۱۹۳۱ برگشتند و به جز دوران جنگ جهانی دوم در تمام مسابقات بعدی حضور داشت. تیم ملی راگبی ایتالیا هم در سال ۲۰۰۰ به مسابقات اضافه شد.

مسابقات سه ملت میان سه کشور نیمکره جنوبی یعنی افریقای جنوبی ، استرالیا و نیوزیلند برگزار می‌شود. تیم ملی آرژانتین که در آخرین دوره جام جهانی به مقام سوم مسابقات دست یافت از سال ۲۰۰۸ در این مسابقات حاضر خواهد شد.

نوع مطلب : بازی راگبی و قوانیین آن، 
برچسب ها : راگبی ۱۵ نفره، راگبی یونیون فوتبال، Rugby Union،
لینک های مرتبط :

نظرات ()
نوشته شده توسط علی غلامی در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390
یک مسابقه لیگ ملی راگبی در بریزبن، استرالیا

راگبی ۱۳ نفره یا راگبی لیگ یک ورزش گروهی است که با یک توپ تخم‌مرغی شکل در یک زمین چمن مستطیل (مشابه زمین فوتبال) به وسیله دو تیم سیزده نفره بازی می‌شود.

راگبی لیگ به همراه آنین راگبی دو کد اصلی ورزش راگبی هستند. این ورزش در شمال انگلیس، استرالیا و نیوزیلند بسیار پرطرفدار است. علاوه بر این سه کشور لیگ حرفه‌ای راگبی در کشور فرانسه هم برگزار می‌شود و کشور گینه نو هم آن را ورزش ملی خود قرار داده است.

مسابقات راگبی ۱۳ نفره در بسیاری از کشورهای دیگر همچون روسیه، آمریکا و لبنان و برخی جزایر اقیانوس آرام نیز برگزار می‌شود و تاکنون ۳۰ کشور به عضویت دائم فدراسیون بین‌المللی این رشته ورزشی درآمده و صاحب تیم ملی هستند.

فهرست مندرجات

[نهفتن]

[ویرایش] پیشینه

فینال اولین دوره چلنج کاپ در ۱۸۹۷

پیدایش این رشته ورزشی به اختلافات باشگاه‌های راگبی انگلیس در اواخر سده ۱۹ بر سر حرفه‌ای شدن ورزش برمی‌گردد. پس از اینکه در سال۱۸۹۵ اتحادیه راگبی فوتبال دریافت دستمزد از سوی بازیکنان راگبی و حضور در مسابقاتی که بلیط فروشی در آن‌ها انجام می‌شود را ممنوع اعلام کرد. ۲۱ باشگاه راگبی واقع در شمال انگلیس که اکثرا از بازیکنان طبقه کارگر تشکیل می‌شدند، در ۲۹ سپتامبر ۱۸۹۵ اتحادیه راگبی فوتبال شمالی را بنیان نهادند.

تحریم‌های شدید سازمان جدید از سوی اتحادیه راگبی که حتی بازیکنان آماتوری را که با تیم‌های حرفه‌ای بازی می‌کردند مورد مجازات قرار می‌داد، موجب شد تا حتی برخی از باشگاه‌های آماتور راگبی در شمال انگلیس از اتحادیه راگبی جدا و به سازمان جدید بپیوندند. به‌طوری که در سال ۱۹۰۴ اتحادیه جدید اعضای بیشتری از اتحادیه سابق داشت.

تأسیس لیگ فوتبال در انگلستان (ساکر یا فوتبال اسوسییشن) در سال ۱۸۸۸ موجب شد تا راگبی‌بازان هم به فکر ایجاد مسابقات منظمی با عنوان لیگ بیفتند. به‌این‌ترتیب در سال ۱۹۰۱ مسابقات مشترکی میان تیم‌های یورکشایرلنکشایر با نام لیگ راگبی شمال آغاز شد. پس از آن با رایج شدن کلمه لیگ راگبی در سال ۱۹۲۲ نام این سازمان به راگبی فوتبال لیگ تغییر یافت. و

راگبی لیگ برای تمایز ورزش خود از مسابقات راگبی ۱۵ نفره که تحت نظر اتحادیه راگبی برگزار می‌شد، به مرور تغییراتی را در قوانین برگزاری مسابقه اعمال کرد، به‌طوری که هم اکنون دو رشته ورزشی مجزا با مقرراتی متفاوت ایجاد شده‌اند.

راگبی در استرالیا و نیوزیلند هم در سال‌های ۱۹۰۷ و ۱۹۰۸ وضعیت مشابهی را تجربه کرد. برخی از باشگاه‌های راگبی در این دو کشور با پذیرفتن مقررات اتحادیه شمالی راگبی (به همراه تغییراتی) سازمان‌هایی را با نام لیگ راگبی فوتبال تأسیس کردند. در سال‌های بعد تعداد طرفداران راگبی ۱۳ نفره در این دو کشور و بیشتر جزایر اقیانوسیه از طرفداران راگبی ۱۵ نفره بیشتر شد.

[ویرایش] مقررات

[ویرایش] توپ

توپ لیگ راگبی

توپ استاندارد راگبی ۱۳ نفره که سایز ۵ نیز نامیده می‌شود، این شرایط را داراست:

 • قطر: ۲۵-۲۶ سانتیمتر
 • محیط (در طولانی‌ترین قسمت): ۶۰ سانتی‌متر
 • محیط (در عریض‌ترین قسمت): ۲۷ سانتی‌متر
 • وزن: ۳۸۳ تا ۴۴۰ گرم

توپ‌های راگبی لیگ کمی زاویه‌دارتر از توپ‌های اتحادیه راگبی هستند که پرتاب و گرفتن آن‌ها را ساده‌تر و شوت‌کردن آن‌ها را مشکل‌تر می‌کند و نسبت به توپ فوتبال آمریکایی هم کمی بزرگ‌تر هستند.

[ویرایش] نهادهای اداره کننده

فدراسیون بین‌المللی راگبی لیگ در ۲۵ ژانویه ۱۹۴۸ در بوردو، فرانسه تأسیس شد. این فدراسیون نهاد اداره کننده ورزش راگبی ۱۳ در سراسر دنیاست. مقر آن هم اکنون در سیدنی، استرالیا قرار دارد و ریاست آن برعهده کالین لاو استرالیایی است.

[ویرایش] مسابقات مهم

بازیکن نیوزیلند به قلب دفاع گینه نو حمله می‌کند. جام جهانی ۲۰۰۶ راگبی ۱۳ نفره
 • جام جهانی راگبی ۱۳ نفره (RLIF): مسابقاتی که توسط تیم‌های ملی راگبی ۱۳ نفره (یا راگبی لیگ) کشورهای عضو فدراسیون بین‌المللی راگبی و تحت نظارت این فدراسیون برگزار می‌شود. این مسابقات مهمترین تورنمنت راگبی ۱۳ دنیاست و معمولا به عنوان مهمترین معیار سنجش قدرت تیم‌های ملی این رشته ورزشی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
  در طول ۱۲ دوره برگزاری این مسابقات تیم ملی استرالیا موفق‌ترین تیم در تاریخ این مسابقات بوده است. آن‌ها موفق به تصاحب ۹ عنوان قهرمانی در این رقابت‌ها شده اند. تیم ملی بریتانیا هم که از بازیکنان انگلیس و ولز تشکیل می‌شود با ۳ قهرمانی در جای دوم قرار دارد.
جام جهانی راگبی ۱۳ نفره بانوان: این مسابقات از سال ۲۰۰۰ به همراه جام جهانی آقایاننوع مطلب : بازی راگبی و قوانیین آن، 
برچسب ها : راگبی ۱۳ نفره،
لینک های مرتبط :

نظرات ()
نوشته شده توسط علی غلامی در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390
Melrose RFC
European Sevens 2008, Germany vs Georgia, scrum.jpg

راگبی ۷ نفره نوعی از بازی راگبی است که به‌جای ۱۵ بازیکن با ۷ بازیکن انجام می‌شود و مقررات آن تفاوت‌هائی جزئی با راگبی ۱۵ نفره دارد. این رشته به عنوان یک ورزش المپیکی به رسمیت شناخته شده و در المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو برای نخستین بار در برنامهٔ بازی‌ها قرار خواهد داشت.

مسابقات راگبی ۷ نفره پرطرفدار است و مهمترین مسابقات آن جام جهانی راگبی ۷ نفره و تورنمنت‌های دوره‌ای هیئت بین‌المللی راگبی است که مهمترین آن‌ها در ولینگتون و هنگ کنگ است[۱]. این رشته علاوه بر این در بازی‌های کشورهای همسود و بازی‌های آسیایی نیز برگزار می‌شو.

در رشته لیگ راگبی یا راگبی ۱۳ نفره نیز مسابقاتی با ۷ بازیکن برگزار می‌شود، اما منظور از راگبی ۷ نفره معمولاً ورزش اتحادیه راگبی است.

[ویرایش] مقررات بازی

مهمترین مهارت‌ها در این رشته داشتن سرعت، تکنیک و آمادگی جسمانی بالاست، بازیکنان این رشته معمولاً فقط از بین مدافعان در رشته اصلی راگبی انتخاب می‌شوند. بازیکنان این رشته به خلاقیت بالا و توان بی‌هوازی زیادی نیاز دارند چراکه این رشته به جای ۸۰ دقیقه تنها در ۱۴ یا ۲۰ دقیقه انجام می‌شود.

خلاصه‌ای از تفاوت‌های مقررات این دو رشته که بیشتر برای بالا بردن سرعت بازی و نیز جبران تعداد کم بازیکنان وضع شده‌اند، در پی می‌آید:

 • ۵ ذخیره و ۳ تعویض (به‌جای ۷ ذخیره و ۷ تعویض).
 • هر نیمه ۷ دقیقه و در بازی‌های فینال ۱۰ دقیقه است (به‌جای ۴۰ دقیقه).
 • یک یا دو دقیقه وقت استراحت بین دو نیمه است (به‌جای ۱۰ دقیقه).
 • مساوی وجود ندارد و بازی در وقت‌های اضافه ۵ دقیقه‌ای ادامه می‌یابد و برنده با امتیاز طلایی (مرگ ناگهانی) مشخص می‌شود.
 • جایزه (به انگلیسی: Conversion) باید بر روی هوا شوت زده شود (به‌جای حق انتخاب شوت از روی زمین).
 • جایزه‌ها باید حداکثر تا ۴۰ ثانیه پس از ثبت ترای شوت زده شوند (به‌جای ۶۰ ثانیه).
 • اسکرام‌ها با ۳ نفر تشکیل می‌شوند (به‌جای ۸ نفر).
 • تیمی که امتیاز به دست آورده بازی را شروع می‌کند (به‌جای تیم مقابل).
 • کارت زرد باعث اخراج دو دقیقه‌ای بازیکن می‌شود (به‌جای ۱۰ دقیقه).
 • کنار خط-گل‌ها داورانی وجود دارند، به این ترتیب نیاز نیست تا داور برای تشخیص امتیاز موقعیت خود را تغییر دهد.
نوع مطلب : بازی راگبی و قوانیین آن، 
برچسب ها : راگبی ۷ نفره، بازی راگبی،
لینک های مرتبط :

نظرات ()
نوشته شده توسط علی غلامی در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390

 

 

    Out در راگبی مانند بسکتبال است. یعنی زمانی توپ به out می رود که در بیرون از زمین بازی ، به زمین برخورد کند. چنانچه توپ در دستان بازیکن باشد زمانی  outمی شود که پای بازیکن بیرون از زمین بازی با زمین برخورد کند حتی اگر توپ در داخل محوطه زمین بازی باشد. بالعکس اگر توپ در دستان بازیکن از زمین خارج شود ولی پاهای بازیکن در زمین باشد توپ out نیست.

 

    در راگبی همیشه توپ را از همان جایی که به  outرفته می اندازند مگر در موارد زیر:

1-     زمانی که توپ چسبیده به خط try به out رود ، توپ را از همان جا پرت نمی کنند بلکه از 5 متر عقب تر از خط try پرتاب می کنند و هیچ فرقی نمی کند که out به نفع کدام تیم است.

2-     بازیکن وقتی در جریان بازی جلوتر از 22 متر خودی قرار دارد و توپ را مستقیما ( بدون برخورد به زمین ) به بیرون بشوتد توپ را از جایی که به out رفته پرتاب نمی کنند بلکه از جایی پرتاب می کنند که بازیکن در هنگام ضربه حضور داشته  البته از بیرون زمین و موازی آن نقطه. زمانی توپ را از همان جایی که به out رفته پرت می کنند ، که قبل از out رفتن حداقل یک بار در داخل زمین به زمین برخورد کند بعد به بیرون رود. البته اگر بازیکن پشت 22 متر خودی باشد حتی اگر توپ را مستقیم هم به بیرون بزند باز توپ را از همان جایی که به بیرون رفته می اندازند.

 

    برای انداختن line out ، forward های دوتیم در دو صف و به فاصله یک متر از هم ، و بین دو خط چین 5 و 15 متر قرار می گیرند. در قوانین جدید هر تیم هر تعداد که بخواهد می تواند بازیکن در line out قرار دهد اما معمولا تعداد بازیکن های مدافع برابر مهاجمین است. Hooker ( شماره 2) یک تیم out را می اندازد و hooker تیم مدافع چند متر عقب تر و بین خط out و خط چین 5 متر قرار می گیرد. به غیر از scrum half ها (شماره 9 ) بقیه بازیکنان باید 10 متر عقب تر از line out باشند. Line out حتما باید میان دو تیم انداخته شود وگرنه خطا اعلام شده و line out به نفع تیم دیگر اعلام می شود.

 

 

 

 

 

    معمولا در line out ها یک بازیکن توسط دیگر بازیکنان جک شده و بالا می رود و توپ را آنجا می گیرد. این تاکتیک باعث می شود تا درصد از دست رفتن توپ کاهش یابد. در زمانی که بازیکنان بالا هستند هیچ کس اجازه ی زدن تیم مقابل را ندارد و این عمل خطاست. هیچ لزومی  ندارد که حتما بازیکنی بالا رود بلکه می توان توپ را جلو و یا پشت صف بازیکنان پرتاب کرد.

 

 

 

    2 نکته در مورد line out :

       1-  زمانی که به سود یک تیم اعلام پنالتی می شود ( موارد پنالتی را در آینده توضیح می دهم ) و بازیکن از همان نقطه توپ را مستقیما به بیرون می زند ، out را ازهمان جا که توپ بیرون رفته و همان تیمی که توپ را بیرون زده می اندازند. در این مورد اگر توپ قبل ار بیرون رفتن به زمین برخورد کند out به سود تیم دیگر خواهد بود.

       2-  فرض کنید تیم A توپ را به بیرون از زمین می شوتد و بازیکنان تیم B آن را بیرون از زمین می گیرند . اگر هیچ کدام از بازیکنان تیم A به محل out نرسیده باشند ، بازیکنان تیم B می توانند out را با پاس معمولی شروع کنند. البته بازیکنی که پاس را دریافت می کند باید بیشتر از 5 متر با خط out فاصله داشته باشد و رو به روی کسی باشد که out را پرتاب می کند. از این تاکتیک برای ضد حمله استفاده می شود.

نوع مطلب : بازی راگبی و قوانیین آن، 
برچسب ها : قوانین out در راگبی، Out در راگبی، line out،
لینک های مرتبط :

نظرات ()
نوشته شده توسط علی غلامی در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390

    اسکرام ( scrum ) یک روش زیبا برای شروع دوباره بازی بعد از یک تخلف کوچک است. داور زمانی اسکرام اعلام می کند که توپ از دست بازیکن رها شود و جلوترش بیفتد یا بازیکن توپ را جلوتر از خود پاس دهد ( فروارد پاس ) ، یا این که توپ در راک ( ruck ) یا مول ( maul ) گیر کند وهیچ شانسی برای در آوردن آن وجود نداشته باشد. همچنین ممکن است زمانی که به سود یک تیم اعلام پنالتی می شود ، آن تیم درخواست اسکرام کند.

    اسکرام از از 8 فروارد دو تیم تشکیل می شود که هر کدام در غالب 3 ردیف قرار می گیرند. همان طور که قبلا در پست ها توضیح دادم در ردیف اول دو پراپ ( شماره های 1 و 3 ) در دو طرف هوکر ( شماره 2 ) قرار می گیرند. در ردیف دوم دو لاک ( شماره های 4 و 5 ) و دو فلنکر ( شماره های 6 و 7 ) حضور دارند. و در پشت ردیف دوم بازیکن شماره 8 قرار می گیرد.

 

    داور ابتدا با صدای بلند می گوید تاچ (touch ) ، در این زمان پراپ ها با دست به دست پراپ حریف می کوبند و دست خود را می کشند. سپس داور کلمه پوز (pose ) را اعلام می کند و پس از آن با بیان کلمه اینگیج ( engage ) دو تیم با هم درگیر می شوند. به طوری که بازیکنان ردیف اول سر خود را بین سرهای بازیکنان حریف قرار داده و هل می دهند. لاک ها پشت ردیف اول قرار دارند و هر کدام سر خود را بین یک پراپ و هوکر قرار می دهند. فلنکر ها هم در دو طرف لاک ها قرار می گیرند به طوری که شانه های آنها پشت پراپ های جلویی قرار می گیرد. شماره 8 هم پشت ردیف دوم و بین دو لاک قرار می گیرد.

 

    زمانی که اسکرام شکل گرفت ، اسکرام هاف ( شماره 9 ) توپ را از میان فضای خالی میان دو تیم وارد اسکرام می کند. ( فضای بین بازیکنان ردیف اول ، مانند یک تونل ) در این زمان هوکر های دو تیم برای زدن توپ به سمت تیم خودشان با هم رقابت می کنند ، در حالی که کل فروارد ها برای هل دادن اسکرام و جلو رفتن تیم تلاش می کنند. تیمی موفق است که بتواند توپ را به پشت اسکرام خودش منتقل کند ، که در آنجا یا شماره 8 یا اسکرام هاف توپ را بر می دارند. و سپس هر کدام از آنها که باشند ( چه اسکرام هاف چه شماره 8 ) به بازی عادی ادامه می دهند ، می توانند بدوند ، پاس دهند ، بشوتند یا ...

    اسکرام باید با خط ترای و خط کنار زمین حداقل 5 متر فاصله داشته باشد. یک تیم حتی می تواند با هل دادن اسکرام به ترای هم برسد ، زمانی که توپ در منطقه ترای باشد و بازیکن مهاجم توپ را با دست خودش به زمین بزند و این کاملا صحیح است.

    اسکرام از خطر ناک ترین قسمت های ورزش راگبی است ، زمانی که اسکرام فرو می ریزد یا بازیکنان به درستی در جای خود قرار نمی گیرند ممکن است آسیب ببینند و حتی گردن آنها بشکند. ( مخصوصا بازیکنان ردیف اول ) به همین دلیل معمولا بازیکنانی در ردیف اول بازی می کنند که از مصدومیت دوری میکنند. در راگبی امروزه اسکرام از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر یک تیم بازیکنان ردیف اول شایسته ای نداشته باشد ، مثلا به خاطر مصدومیت یا محرومیت ، آن وقت تمام اسکرام ها می شوند اسکرام بی رقابت (uncontested scrums ). در این موقعیت ، فروارد ها در گیر می شوند اما هل نمی دهند ، وتیمی که توپ را داخل اسکرام کرده بدون هیچ تلاشی در اسکرام پیروز می شود.( چون اسکرام هیچ تکانی نمی خورد.)


نوع مطلب : بازی راگبی و قوانیین آن، 
برچسب ها : اسکرام ( scrum )، راگبی، اسکرام،
لینک های مرتبط :

نظرات ()
نوشته شده توسط علی غلامی در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390


ماده 1:
1-1) فدراسیون راگبی_ کریکت ، که از این پس در این آیین نامه فدراسیون نامیده می شود آیین نامه انضباطی مسابقات ورزشی خود را به شرح زیر در13 ماده ، 59 بند و 5 تبصره در تاریخ13/12/1386 به صورت پیش نویس جهت تصویب تهیه و تدوین نمود تا پس از تصویب نهایی به مورد اجرا گذاشته شود .

ماده 2 : اهداف و وظایف
1-2) حفظ و صیانت از اخلاق حسنه اسلامی و ورزشی و کوشش در جهت رسیدن به ارزشها و کرامات والای انسانی در سطح جامعه ورزشی کشور
2-2) دور نگه داشتن محیطهای ورزشی سالم از هر گونه آلودگی
3-2)پیشگیری از برخوردهای ناشایست و بد آموزی ها در میادین ورزشی
4-2) تعیین مراجع ناظر بر اجرای صحیح قوانین و مقررات و ضوابط انظباطی
5-2)پیشگیری از تضییع حقوق جامعه ورزشی و افراد
6-2) رسیدگی به تخلفات در میادین ورزشی و پرداختن به موضوعات انظباطی مسابقات، اردوها ، اعزام ها و سایر فعالیتهای ورزشی مرتبط با فدراسیون .

ماده 3 : شمول
1-3)کلیه باشگاهها ، سرپرستان ، مدیران ورزشی ، مربیان ، کمک مربیان ، داوران ، ورزشکاران ، پزشکان ، کمک پزشکان و سایر عوامل دست اندر کار مسابقات که به نحوی از انحاء در جریان مسابقات و تمرین های ورزشی هستند مشمول این آیین نامه می شوند .

ماده 4 : اعضاء کمیته انظباطی فدراسیون
1- رئیس فدراسیون با حق تفویض اختیارات خود به فردی آشنا به مسائل حقوقی ( رئیس )
2- نماینده دفتر حقوقی و امور املاک سازمان تربیت بدنی ( دبیر)
3- دبیر فدراسیون مربوطه
4- نماینده دفتر امور مشترک فدراسیونهای ورزشی سازمان تربیت بدنی
5- نماینده دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان تربیت بدنی
6- نائب رئیس بانوان فدراسیون بنا به ضرورت
تبصره 1 : چنانچه تصمیم گیری در مورد بانوان باشد یک نفر صاحب نظر (کارشناس ورزشی ) با اولویت آشنایی نسبت به مسائل حقوقی بنا به نظر رئیس کمیته انظباطی فدراسیون از میان بانوان انتخاب خواهد شد .
تبصره 2 : بنا به ضرورت افراد ذیل با تشخیص رئیس کمیته انظباطی مربوطه بدون حق رای می توانند در جلسه انظباطی شرکت نمایند .
1- سر پرست مسابقات ، سرپرست اردو ، سرپرست تیم بر حسب مورد
2- یک نفر صاحب نظر ورزشی با اولویت آشنایی داشتن به مسادل حقوقی به انتخاب رئیس فدراسیون
3- مسئول کمیته فنی فدراسیون بنا به ضرورت موضوع
4- مسئول کمیته داوران فدراسیون بنا به ضرورت موضوع
5- مسئول کمیته مربیان فدراسیون بنا به ضرورت موضوع
ماده 5 : محدوده اجرایی و چگونگی ارجاع مسائل به کمیته های انضباطی
1-5 ) کمیته انضباطی شهرستان نسبت به مسابقاتی که در داخل شهرستانها و بین نفرات و تیمهای داخلی شهرستان انجام می شود اعمال نظارت و رسیدگی می نماید .
2-5 ) کمیته انظباطی استان نسبت به مسابقاتی که در داخل استان و بین نفرات و تیمهای داخلی استان ، یک شهر با شهر دیگر یا باشگاههای شهر های مختلف انجام می شود اعمال نظارت و رسیدگی می نمایند .
3-5 ) کمیته انضباطی فدراسیون نسبت به مسابقات بین المللی یا بین شهر های استانهای مختلف یا مسابقات کشوری و یا مسابقات لیگ سراسری و به هر حال کلیه فعالیتهای ورزشی که مربوط به رشته های تحت پوشش فدراسیون باشد اعمال نظارت یا رسیدگی می نمایند .
4-5 ) اعمال مجازاتهای کتبی و محرومیت موقت تا سه سال و تنزیل احکام تا دو درجه به عهده کمیته انضباطی فدراسیون و بیش از آن با تاییدکمیته رده بالاتر صورت خواهد گرفت ( تصمیم کمیته انضباطی فدراسیون تا سه سال نیاز به تایید کمیته عالی انضباطی ندارد )
5-5)اعمال محرومیت های بیش از سه سال و یا ابطال پروانه دائم و مدام العمر با تایید کمیته انضباطی فدراسیون و با تصویب شورای عالی انضباصورت می گیرد .
6-5 ) کمیته انضباطی می توانند در صورت ضرورت و انجام اعمالی که نیاز به مجازات حقوقی و یا کیفری دارد پس از اعمال محرومیت مراتب را برای صدور حکم حقوقی یا کیفری به مراجع قضایی منعکس نمایند .
7-5) کمیته انضباطی موظف اند در صورت در یافت گزارش ناظر داور یا سرپرست مسابقات حداکثر ظرف یک هفته جلسات خود را تشکیل و رسیدگی لازم بنماید . به هر حال عدم وجود گزارش نمی تواند رافع مسئولیت کمیته های انضباطی باشد و کمیته های انضباطی در صورت وجود هر نوع از تخلفات مندرج در این آیین نامه موظف به رسیدگی هستند .

ماده 6 :
1-6)در میادین ورزشی ، هر گونه عملی که از سوی فرد یا افراد برخلاف موازین اخلاقی و یا به منظور بر هم زدن نظم ، توقف برنامه ها و مسابقات و علیه مقررات و ضوابط ورزشی صورت گیرد ، تخلف محسوب میگردد و بر حسب مورد و شدت و ضعف آن ، برابر مواد مندرج در این آیین نامه تنبیه یا تنبیهاتی در باره متخلف یا متخلفین اعمال خواهد گردید.
تبصره 1: رسیدگی به تخلفات فنی در جریان مسابقات برابر مقررات جاری هر رشته ورزشی انجام میگردد.


ماده7 :
ارتکاب اعمال زیر ، موارد مشابه از سوی ورزشکاران ، داوران، مربیان دست اندرکاران و گردانندگان برنامه ها و مسابقات ورزشی وتماشاچیان میتواند بعنوان تخلف مد نظر قرارگیرد:
1-7)رفتار خارج از مباحات اسلامی
2-7)اهانت ، تهمت زدن .
3-7)عدم رعایت مقررات و ضوابط .
4-7)عدم اجرای دستورات
5-7)رفتار ناشایست
6-7)تشویق نامناسب .
7-7)تهدید
8-7)برخورد نامناسب با افراد تیمهای خودی یا رقیب
9-7)عدم رعایت مقررات میزبانی در خصوص تیمهای میهمان
10-7)اعتراض به داور و حریف به نحوی که موجب تحریک تماشاگران شود .
11-7)دعوا و ایجاد درگیری .
12-7)اعمال انواع دویینگ .
13-7)تشویق و ارائه طریق برای انجام دوپینگ .
14-7)عدم حضور و یا حضور ناشایست و غیر متعهدانه در تمرینات و مسابقات تیمهای منتخب
یا ملی در صورت دعوت با اراده شخصی و یا با دستور باشگاه مربوطه .

ماده 8: تنبیهات
1-8)تذکر شفاهی
2-8)تذکر کتبی
3-8)محرومیت از شرکت در مسابقات ورزشی ( موقت)
4-8)محرومیت از حضور در میادین ورزشی ( موقت)
5-8)محرومیت از شرکت در مسابقات ورزشی ( دائم)
6-8)محرومیت از حضور در میادین ورزشی ( دائم )
7-8)تنزیل درجه داوری و مربیگری
8-8)ابطال احکام قهرمانی داوری و مربیگری .
9-8)تعلیق موقت یا ابطال پروانه مکان ورزشی
10-8)اخراج از جامعه ورزش
11-8)جرائم نقدی

ماده 9: تجدید نظر
1-9)تنبیهات اعلام شده قطعی بوده و در صورت اعتراض با تشخیص رئیس فدراسیون با حضور اشخاص یاد شده می تواند مورد بررسی و بحث مجدد قرار گیرد . اعتراض کننده فقط تا یک هفته پس از اعلام رای می تواند اعتراض کتبی خود را به افراد یاد شده تسلیم نماید و در صورت گذشت یک هفته از اعلان یا اعلام رای حق اعتراض باقی نخواهد ماند . اعلام و یا اعلان رای می تواند به رویت بازیکن یا باشگاه مربوطه برسد و یا در یکی از نشریات محلی یا کثیرالانتشار کشور یا روزنامه رسمی به چاپ برسد در اینصورت زمان انجام یکی از موارد یاد شده زمان اعلام یا اعلان رای تلقی میشود .

ماده 10:
1-10)رونوشت کلیه احکام صادره باید به مرجع بالاتر و نیز مستقیماً به سازمان تربیت بدنی ارسال گردد.

ماده 11 :
1-11)فدراسیون موظف است تنبیهات مصوب در مورد آن دسته از ورزشکارانی که امکان ارتباط خارجی آنان وجود دارد را به فدراسیون آسیایی و جهانی مربوطه اعلام نمایند .

ماده 12 :
هر گاه محروم شدگان کتباً تقاضای تخفیف در تنبیهات اعلام شده را بنمایند و این تقاضا حاکی از تعهد برای عدم تکرار خطای گذشته باشد صرفاً در صورتی که 75% مدت محرومیت سپری شده باشد این تقاضا به شرح ذیل قابل رسیدگی و صدور رای می باشد :
1-12)احکام صادره از سوی کمیته انضباطی فدراسیون
2-12)احکام صادره از سوی کمیته انضباطی فدراسیون با تایید این کمیته در شورای عالی انضباطی .

ماده 13 :
فدراسیون مسئول حسن اجرای این آیین نامه می باشد .

نوع مطلب : بازی راگبی و قوانیین آن، 
برچسب ها : آئین نامه انضباطی مسابقات ورزشی فدراسیون راگبی جمهوری اسلامی ایران،
لینک های مرتبط :

نظرات ()
نوشته شده توسط علی غلامی در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390

    اسکرام ( scrum ) یک روش زیبا برای شروع دوباره بازی بعد از یک تخلف کوچک است. داور زمانی اسکرام اعلام می کند که توپ از دست بازیکن رها شود و جلوترش بیفتد یا بازیکن توپ را جلوتر از خود پاس دهد ( فروارد پاس ) ، یا این که توپ در راک ( ruck ) یا مول ( maul ) گیر کند وهیچ شانسی برای در آوردن آن وجود نداشته باشد. همچنین ممکن است زمانی که به سود یک تیم اعلام پنالتی می شود ، آن تیم درخواست اسکرام کند.

    اسکرام از از 8 فروارد دو تیم تشکیل می شود که هر کدام در غالب 3 ردیف قرار می گیرند. همان طور که قبلا در پست ها توضیح دادم در ردیف اول دو پراپ ( شماره های 1 و 3 ) در دو طرف هوکر ( شماره 2 ) قرار می گیرند. در ردیف دوم دو لاک ( شماره های 4 و 5 ) و دو فلنکر ( شماره های 6 و 7 ) حضور دارند. و در پشت ردیف دوم بازیکن شماره 8 قرار می گیرد.

 

    داور ابتدا با صدای بلند می گوید تاچ (touch ) ، در این زمان پراپ ها با دست به دست پراپ حریف می کوبند و دست خود را می کشند. سپس داور کلمه پوز (pose ) را اعلام می کند و پس از آن با بیان کلمه اینگیج ( engage ) دو تیم با هم درگیر می شوند. به طوری که بازیکنان ردیف اول سر خود را بین سرهای بازیکنان حریف قرار داده و هل می دهند. لاک ها پشت ردیف اول قرار دارند و هر کدام سر خود را بین یک پراپ و هوکر قرار می دهند. فلنکر ها هم در دو طرف لاک ها قرار می گیرند به طوری که شانه های آنها پشت پراپ های جلویی قرار می گیرد. شماره 8 هم پشت ردیف دوم و بین دو لاک قرار می گیرد.

 

    زمانی که اسکرام شکل گرفت ، اسکرام هاف ( شماره 9 ) توپ را از میان فضای خالی میان دو تیم وارد اسکرام می کند. ( فضای بین بازیکنان ردیف اول ، مانند یک تونل ) در این زمان هوکر های دو تیم برای زدن توپ به سمت تیم خودشان با هم رقابت می کنند ، در حالی که کل فروارد ها برای هل دادن اسکرام و جلو رفتن تیم تلاش می کنند. تیمی موفق است که بتواند توپ را به پشت اسکرام خودش منتقل کند ، که در آنجا یا شماره 8 یا اسکرام هاف توپ را بر می دارند. و سپس هر کدام از آنها که باشند ( چه اسکرام هاف چه شماره 8 ) به بازی عادی ادامه می دهند ، می توانند بدوند ، پاس دهند ، بشوتند یا ...

    اسکرام باید با خط ترای و خط کنار زمین حداقل 5 متر فاصله داشته باشد. یک تیم حتی می تواند با هل دادن اسکرام به ترای هم برسد ، زمانی که توپ در منطقه ترای باشد و بازیکن مهاجم توپ را با دست خودش به زمین بزند و این کاملا صحیح است.

    اسکرام از خطر ناک ترین قسمت های ورزش راگبی است ، زمانی که اسکرام فرو می ریزد یا بازیکنان به درستی در جای خود قرار نمی گیرند ممکن است آسیب ببینند و حتی گردن آنها بشکند. ( مخصوصا بازیکنان ردیف اول ) به همین دلیل معمولا بازیکنانی در ردیف اول بازی می کنند که از مصدومیت دوری میکنند. در راگبی امروزه اسکرام از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر یک تیم بازیکنان ردیف اول شایسته ای نداشته باشد ، مثلا به خاطر مصدومیت یا محرومیت ، آن وقت تمام اسکرام ها می شوند اسکرام بی رقابت (uncontested scrums ). در این موقعیت ، فروارد ها در گیر می شوند اما هل نمی دهند ، وتیمی که توپ را داخل اسکرام کرده بدون هیچ تلاشی در اسکرام پیروز می شود.( چون اسکرام هیچ تکانی نمی خورد.)


نوع مطلب :
برچسب ها : اسکرام ( scrum )، اسکرام راگبی،
لینک های مرتبط :

نظرات ()
نوشته شده توسط علی غلامی در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390
- مارک (mark) چیست؟
    مارک یکی از قوانین راگبی است که تیم ها در شرایط خاصی می توانند از آن استفاده کنند.
2- چه زمانی بازیکن می تواند مارک اعلام کند؟
    زمانی که تیم حریف شوت زده باشد و بازیکن توپ را عقب تر از  22 خودی و مستقیما بگیرد( یعنی توپ زمین نخورده باشد ) می تواند مارک اعلام کند. همان طور که در قسمت اوت توضیح دادم حتی اگر یک پای بازیکن هم در 22 متر خودی باشد می تواند مارک اعلام کند ، حتی اگر روی خط 22 متر باشد.
3- بازیکن چگونه مارک را اعلام می کند؟
    برای اعلام مارک بازیکنی که توپ را گرفته با صدای بلند می گوید مارک. البته معمولا یک دست را هم بالا می برند اما این کار ضروری نیست.
4-پس از اعلام مارک بازی چگونه جریان می یابد؟
    مارک حکم فری کیک (free kick) را برای تیمی دارد که مارک را اعلام کرده. یعنی تیم حریف باید حداقل 10 متر عقب تر از محل مارک قرار گیرد. همین طور بازیکنان خودی برای این که در آفساید قرار نگیرند باید پشت توپ باشند.پس از آن بازیکنی که مارک را اعلام کرده باید بازی را با یک کیک ( ضربه به پا ) شروع کند. البته چون مارک مثل فری کیک است تیم می تواند در آن محل در خواست اسکرام کند اما چون معمولا محل مارک نزدیک خط ترای است تیم ها اسکرام نمی خواهند.بنابراین همان بازیکنی که مارک را اعلام کرده و دقیقا از همان محل مارک بازی را با یک کیک آغاز می کند. خیلی کم بازیکنان کیک را به صورت tap and go می زنند ( یعنی ضربه کوچکی با پا به توپ می زنند و بازی را خودشان ادامه می دهند) ، در اکثر موارد بازیکنان کیک را به صورت شوت های بلند و اکثرا به بیرون از زمین می زنند. از آنجا که توپ عقب تر از 22 متر است اوت از محل بیرون رفتن توپ و البته به نفع تیم حریف است.

دانلود فایل اصلی به زبان انگلیسی و با فرمت pdf از سایت irb

نوع مطلب : بازی راگبی و قوانیین آن، 
برچسب ها : مارک در راگبی، مارک (mark) چیست؟، مارک یکی از قوانین راگبی است،
لینک های مرتبط :( کل صفحات : 3 )    1   2   3   
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : علی غلامی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
بنظر شما بهترین تیم راگبی ایران کدام است؟
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
فروش ویژه ساعت 2 زمانه کاسیو جی شاک GA-100ساعت 2 زمانه کاسیو جی شاک GA-100. طراحی بی نظیر و فوق العاده شیک. مقاوم در برابر آب و ضربه. دارای کرنومتر و تاریخ شمار، همراه با 6 ماه گارانتی تعویض ...

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 49000 تومان

فروش ویژه عینک گرنجو - Granjo


عینک گرنجو، طراحی برتر ویژه سال جدید. عینك فوق اسپرت با طراحی جدید. شناخته شده به عنوان عینك محبوب هنرپیشگان. با ستارگان همراه شوید ...

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 40000 تومان

فروش ویژه عینک آفتابی اسپای پلاس SPY+عینک آفتابی اسپای پلاس. طراحی برتر ویژه سال جدید. شناخته شده به عنوان عینك محبوب هنرپیشگان. با ستارگان همراه شوید ...

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 34000 تومان

 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic